Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Canalizarea, coșul de gunoi al timișorenilor. „Munți” de măști la stația de epurare

Canalizarea, coșul de gunoi al timișorenilor. „Munți” de măști la stația de epurare

De Dan Oancia
la 15 March 2021 11:00
14 Comentarii

Canalizarea, coșul de gunoi al timișorenilor. „Munți” de măști la stația de epurare

15 March 2021 11:00
Ulei uzat, resturi alimentare, lavete, bureți, șervețele umede, ambalaje, vată, medicamente, bețișoare de urechi, păr, ba chiar și obiecte vestimentare au fost găsite la Stația de Epurare Stan Vidrighin din Timișoara. Reprezentanții Aquatim spun că sunt „roadele dezinteresului și ale nepăsării” timișorenilor, care au aruncat „munți întregi de măști”.
Scris de Dan Oancia - Ulei uzat, resturi alimentare, lavete, bureți, șervețele umede, ambalaje, vată, medicamente, bețișoare de urechi, păr, ba chiar și obiecte vestimentare au fost găsite la Stația de Epurare Stan Vidrighin din Timișoara. Reprezentanții Aquatim spun că sunt „roadele dezinteresului și ale nepăsării” timișorenilor, care au aruncat „munți întregi de măști”.

Trimite articolul

X

Canalizarea este coșul de gunoi a multor timișoreni. Pe parcursul unei singure zile, în interiorul Stației de Epurare Stan Vidrighin Timișoara au fost găsite resturi alimentare, ulei uzat, lavete, bureți, șervețele umede, ambalaje, vată, medicamente, bețișoare de urechi, păr, obiecte vestimentare, dar și foarte multe măști de protecție. Este o listă lungă a obiectelor interzise să fie aruncate în canalizare, care reflectă foarte bine dezinteresul și nepăsarea multor timișoreni.

„Grija față de propria persoană (și-apoi față de comunitatea din care faci parte) dă, categoric, imaginea unui mediu civilizat, pentru noi, voi, copiii noștri, mediu pe care îl aclamăm frecvent, uitând că el se obține prin niște pași simpli. Nu ne dați doar nouă de lucru, până la urmă echipa Aquatim din Stația de Epurare cu asta se ocupă, ci vă periclitați, practic, siguranța și sănătatea. Măștile din canalizare poartă, cu certitudine, pericole sanitare, celelalte obiectele interzise crează disconfort tuturor – și a celor care respectă regulile civilizației, și a celorlalți care sunt nepăsători – astfel că vă chemăm alături în demersul de-a construi, ÎMPREUNĂ, un oraș curat, o canalizare sigură, un mediu sănătos”, transmit reprezentanții Aquatim.

„Canalizarea nu este coș de gunoi”, este campania derulată de Aquatim.

„Un exemplu bun și puțină implicare, o discuție cu vecinul pe care-l surprindeți că tratează canalizarea drept o ghenă de gunoi, în contrapartidă cu o canalizare înfundată care afectează întregul cartier, o trimitere la modelul vestic, unde AȘA CEVA nu există, toate pot fi și chiar sunt garanțiile unui viitor succes”, este apelul celor de la Aquatim.

Trimite articolul

X
Taguri:
aquatim ,
canalizare ,
cos de gunoi
14 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Sictir says:
    March 15, 2021 at 11:25 am

    Asa se respecta regulile cu masca, pana la capat! :))
    Vai de noi…

    Reply
  2. Cristi says:
    March 15, 2021 at 11:32 am

    Acest indemn ar trebui sa fie publicat prin cat mai multe canale media, pentru a ajunge la cat mai multi locuitori!

    Reply
  3. Hocus-focus says:
    March 15, 2021 at 12:03 pm

    Neam de traista

    Reply
  4. fla123 says:
    March 15, 2021 at 12:10 pm

    Oltenii !!! 🙂

    Reply
  5. tibi says:
    March 15, 2021 at 1:18 pm

    da? doar mastile se arunca la veceu? ratatilor

    Reply
  6. Dede says:
    March 15, 2021 at 1:27 pm

    Popor lipsit de educație. In mediul rural și nu numai, cursurile de apă sunt gropi de gunoi

    Reply
    • corect! says:
      March 15, 2021 at 1:53 pm

      Corect, un neam de barbari needucati, niste neandertalieni, asta sunt romanii, o gloata fara rusine si bun simt!

      Reply
  7. sicman says:
    March 15, 2021 at 3:00 pm

    vorba unui maestru in viata: atat s-a putut, din partea cetatenilor

    Reply
  8. Iceberg says:
    March 15, 2021 at 3:31 pm

    Asta nu e o problema.
    Normal ca se arunca uleiul uzat la canal. Nu am posibilitatea sa il filtrez cat ar fi nevoie pentru a il putea utiliza pe post de diesel la o masina. Astai viata.
    Achit la ape darile deci sa isi faca si ei treaba si ciocu mic.

    Reply
    • anonim says:
      March 15, 2021 at 4:52 pm

      Normal.Daca platesti 100 lei ai voie sa faci ce vrei. Exact neam de traista cum au descris cei de mai sus. Felicitari. Sper ca si pe copii tai asa ii inveti. Ai platit poti sa faci ce vrei…

      Reply
    • Costel says:
      March 15, 2021 at 9:12 pm

      Exista centre de colectare a uleiului uzat alimentar. Poți sail duci de exemplu la orice magazin Auchan sau exista o lista de benzinării MOL și alte puncte de colectare. Normal e ca uleiul uzat sa nu se arunce la canal.

      Reply
    • Lorin says:
      March 15, 2021 at 10:04 pm

      exista diferite puncte prin oras care ridica uleiu…dar mna…dezinteresu…l

      Reply
  9. Alen says:
    March 15, 2021 at 4:12 pm

    DoNimic va salva planeta cu muntii lui de gunoi fabricati de un oras transformat in puscarie

    Reply
  10. Sir.y.u.geh says:
    March 15, 2021 at 6:17 pm

    Timișoara – Capitală “Culturală” Europeană 2023 –

    Reply
  11. Cele mai citite știri

    1
    Proiecție specială la Timișoara. „Kill Bill: The Whole Bloody Affair”, în versiune completă și rar difuzată
    2
    Cursuri până seara la Liceul „William Shakespeare” din Timișoara, după retragerea autorizației sanitare
    3
    OncoBridge, program de internship dedicat studenților UMF Timișoara interesați de oncologie și îngrijiri paliative
    4
    Două fete au fost lovite de mașină în localitatea Gelu din Timiș. Una a murit
    5
    Continuă reparațiile de trotuare la Timișoara. Străzile pe care se va interveni
    6
    Umor spumos și un sâmbure de gând serios. Comedie cu Constantin Cotimanis, la Timișoara
    7
    Unul dintre cele mai așteptate filme ale anului se vede la Iulius Town și aduce premii
    8
    De voie, de nevoie, a fost aprobată desființarea celor peste 200 de posturi din Primăria Timișoara și instituțiile subordonate
    9
    Sorin Șipoș, senator USR de Timiș: „Ce le vor spune Sorin Grindeanu și George Simion copiilor lor despre coaliția PSD-AUR?”
    10
    Amendă de 30.000 de lei pentru deșeuri abandonate pe spațiul verde. Caz surprins în flagrant la Timișoara

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 28 iunie 2026, în Timișoara?

    Eveniment

    Două fete au fost lovite de mașină în localitatea Gelu din Timiș. Una a murit

    Mapamond

    Un nou bilanț în urma cutremurelor din Venezuela: peste 900 de morți și 50.000 de dispăruți

    Eveniment

    Bărbat din Iași condamnat pentru furt, găsit în Timiș la o fermă

    Ştiri din Timiș

    VIDEO. Șantierul pasajului Slavici-Polonă, în pregătire. Săpături și restricții de circulație din această vară

    Ştiri sportive

    CM2026 – ZIUA 16: Franța, Spania și Belgia își câștigă grupele. Hat-trick al lui Dembele și calificare pentru Capul Verde

    Ştiri din Timiș

    Primul Cod Roșu de anul acesta în Timiș. Canicula lovește luni

    Utile

    Lucrări ale SDM în Timișoara, astăzi, 27 iunie

    Eveniment

    VIDEO. Trafic îngreunat pe A1 Timișoara-Lugoj după ce un autotren a rupt parapetele și a ajuns pe sensul opus

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 27 iunie 2026, în Timișoara?
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici