tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
Select Page


Tion
Sănătate
Primarul Robu, despre restricțiile de la Spitalul „Victor Babeș”: Nu e normal ca unii doctori din alte județe să stea la băut, relaxați

Primarul Robu, despre restricțiile de la Spitalul „Victor Babeș”: Nu e normal ca unii doctori din alte județe să stea la băut, relaxați

De Roxana Deaconescu
la 27 March 2020 17:11 Reactualizat la: 27 March 2020 17:58
35 Comentarii

Primarul Robu, despre restricțiile de la Spitalul „Victor Babeș”: Nu e normal ca unii doctori din alte județe să stea la băut, relaxați

27 March 2020 17:11 Reactualizat la: 27 March 2020 17:58
Medicii din Timișoara lucrează în prima linie în pandemia de coronavirus, iar cei din alte județe ar putea sta la băut! Pare uimitor, dar asta spune primarul Nicolae Robu, întrebat ce părere are despre decizia luată de conducerea Spitalului de Boli Infecțioase „Victor Babeș” din Timișoara ca aici să fie primiți doar pacienți din Timiș.
Scris de Roxana Deaconescu - Medicii din Timișoara lucrează în prima linie în pandemia de coronavirus, iar cei din alte județe ar putea sta la băut! Pare uimitor, dar asta spune primarul Nicolae Robu, întrebat ce părere are despre decizia luată de conducerea Spitalului de Boli Infecțioase „Victor Babeș” din Timișoara ca aici să fie primiți doar pacienți din Timiș.

Trimite articolul

X

Reprezentanții Spitalului „Victor Babeș” au cerut, joi, aplicarea „Planului alb” în județele vecine, precizând că aici ar trebui internați doar pacienți din Timiș, după ce 80% din bolnavii internați cu coronavirus au venit din alte județe.

Detalii, AICI!

Primarul Nicolae Robu spune că el nu a fost implicat în decizia luată, dar îi înțelege pe medicii de la spitalul de boli infecțioase și pe liderii unității sanitare, pentru că lucrează la foc continuu de o lună, de când în România a fost înregistrat primul caz de infectare cu coronavirus.

„Nu pot eu să mă implic într-o astfel de decizie. Eu pot să-i înțeleg pe medicii din spitalul «Victor Babeș», pe liderii spitalului. Le-am spus că nu mă pot implica într-o astfel de decizie care este una medicală. Dânșii îmi explică: «spitalul deja se saturează». Ajunge la capacitatea sa maximă cu numărul de pacienți și, evident, când ajungi la limită să alegi între a te ocupa de pacienți din județul tău – spitalul, atenție, nu este nici măcar județean, este spitalul municipiului Timișoara, finanțat de PMT, să fie limpede – și a te ocupa de alții, din altă parte, cum iei decizia?”, a explicat primarul Timișoarei.

Robu: „Fiecare medic să fie responsabil la locul lui”

Robu are și scenarii și crede că decizia nu poate fi luată simplu, administrativ.

„Că dacă ai un bolnav să zicem de-al tău, care știi că nu pățește nimic grav, dar unul din altă parte moare dacă nu te ocupi de el într-un anumit moment, atunci medicul presupun că va decide să-i explice celui care nu pățește (nimic grav – n.r.) că trebuie să aștepte puțin. Presupun că vor fi și astfel de situații”, a completat edilul-șef.

Cumva, în acest scenariu, Spitalul de Boli Infecțioase „Victor Babeș” din Timișoara are asumat un rol de spital regional, dar și unitățile sanitare din alte județe trebuie să aibă planuri puse la punct pentru a prelua pacienți infectați cu coronavirus. Atât conducerea „Victor Babeș”, cât și primarul Nicolae Robu cred că fiecare județ ar trebui „să-și asume responsabilitatea” pentru pacienții lui.

Mai mult, edilul-șef spune că nu e normal și nu poate tolera ca, atâta vreme cât în capitala Banatului se lucrează la foc continuu, în alte județe medicii „să stea la băut, relaxați, fără nicio grijă”.

„Dar să mai tolerăm noi – și aici vreau să fiu cât de poate de clar și de vehement – să tolerăm că în timp ce aici, medicii Timișoarei trag până la epuizare să se ocupe de bolnavi de peste tot, am avut din Iași, din Cluj, din Suceava, din toată țara, omologii lor din nu mai știu pe unde, Deva, Hunedoara, nu mai știu, să stea la băut, relaxați, fără nicio grijă? E normal așa ceva? Nu! Fiecare medic trebuie să fie responsabil la locul lui! Există spitale în toate reședințele de județ, toate trebuie să funcționeze și, desigur, nivelul de competență e diferit. Sunt cazuri care pot foarte bine să fie tratate în reședințele județelor din jurul Timișoarei și atunci e păcat ca acești pacienți care pot fi tratați în județele lor să ocupe locuri în spitalul nostru și timp al medicilor noștri, pe deasupra, și să nu avem noi locuri pentru cetățenii noștri și să nu-i lăsăm pe medici să se ocupe de cetățenii noștri”, a conchis Robu.

Articole pe aceeași temă:

Reprezentanții Spitalului de Boli Infecțioase Timișoara cer aplicarea planului alb în județele vecine. Vor să interneze doar pacienți din Timiș

Trimite articolul

X
Taguri:
coronavirus ,
Covid-19 ,
doctori la baut ,
nicolae robu ,
spitalul de boli infectioase victor babes
35 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Milan says:
    March 27, 2020 at 5:35 pm

    Acum Robu a ajuns sa insulte si medici… Sa-l vad pe el cand ajunge la spital cum se poarta ca un mielusel.
    Mai devreme am citit ca avea probleme cu tiganii din diaspora care s-au intors la furat…

    Narcisistul asta le stie pe toate. AM mai avut noi unul care le stia pe toate si in ’89 am scapat de el, acusi vine si timpul oRbului.
    Tic, tac, tic, tac…
    PNL a juns un partid de parveniti nesimtiti..

    Reply
    • Insider says:
      March 27, 2020 at 7:59 pm

      Bați câmpii gratuit cu argumente puerile și reactii infantile. Muriți de invidie USRistilor, că v-a întrecut Robi pe Fritzboy in sondaje, ptr că ați frecat menta 6 luni cu Bârna voastră pitigaiata și poetul de Fritz. Când mă gândesc că acu nici un an, aveați orașul în mână…
      Ce RATARE de agiamii !!

      Reply
      • George says:
        March 28, 2020 at 8:59 am

        @insider
        Nu a fost un comentariu politic…. Este caracterul comportamentul si modul de adresare al acestui individ care dezbina si creaza discordie in societate care deranjeaza. Aceste personaje trebuie sa dispara din viata publica!
        Seful tau de filiala Robu este in campanie electorala si jigneste si insulta pentru a fi bagat in seama. Si reclama negativa este tot reclama mai ales pentru un politician.
        Cat de “activ” a devenit acest politicion in ultimele saptamani .. eu am facut, eu voi face etc. Doar minciuni si promisiuni de campanie electorala nimic altceva.

        In UK oamenii au iesit in strada si au aplaudat minute in sir cadrele medicale in semn de suport si respect pentru activitatea si eforturile lor dar in Romania politicienii ii critica pentru un scop meschin si electoral ieftin.

        Reply
    • Marian says:
      March 30, 2020 at 1:18 pm

      Omul asta e un dement – clar, întrebarea e de ce îl votează timișorenii. Ciuhandu a fost o ciuma, o plaga pentru Timisoara, timisorenii l-au votat pana a avut el chef sa nu mai facă pe primarul.

      Reply
  2. N-am says:
    March 27, 2020 at 5:44 pm

    Nota interna pentru dictator:
    Toti sunt `ai nostri` , toti sunt romani. Voi si cei ca voi ati distrus sistemul intr-un hal fara de hal.

    Reply
    • Nu-i says:
      March 27, 2020 at 8:30 pm

      @N-am Esti prost.Tare prost.

      Reply
      • N-am says:
        March 27, 2020 at 9:59 pm

        Nu, bou vagon.
        Pacientul se muta de la o unitate medicala la alta pe o baza serioasa. Nu s- a autosesizat nici un organ abilitat sa condamne mutarile, deci sunt pe merit.
        Ca nu au cum sa ii trateze, carantineze, sau investigheze, sunt motive temeinice sa ii mute la aia mai calificati.

        Ca nu se mai poate peste tot si de abia se mai paote in cateva locuri, este vina lui Lae si celor ca el, care de 30 de ani si- au batut joc.

        Na, luati de aici cu `lasa ca merge si asa` . Acuma nu mai este de joaca si uite efectul.

        Comunisti infecti

        Reply
    • Marius says:
      March 27, 2020 at 9:54 pm

      Sa te vad cand nu o sa mai ai loc in spital, ca in oras nu mai ai de mult de vinituri!

      Reply
      • N-am says:
        March 29, 2020 at 3:24 pm

        Su ge- o frustratule!
        Ce vina au pacientii ca la ei in oras s- au distrus spitalele?
        Da, putem intra in detalii ca fiecare prin complacere i- a lasat sa fure ca si ei au furat putin, dar per total, sunt romani si au drepturi egale oriunde si mai mult de atata, dreptul la cel mai bun tratament si cele mai bune sanse.

        Stai linstit, am bani sa zbor prin strainatate sa ma tratez.

        Reply
  3. pavel says:
    March 27, 2020 at 5:56 pm

    Celelalte spitale, din judetele alaturate, justifica in vreun fel transferurile? Le lipseste ceva? Ce?
    Asta ar trebui sa apara ca motivatie in documentele de transfer. Ministerul sau DSP ar trebui sa se implice.

    Daca acum, cand inca nu este presiune mare asupra sistemului medical, spitalele din judetele alaturate nu reusesc sa trateze bolnavi, ce facem cand numarul bolnavilor va creste?

    Nu este doar o segregare si nu este un refuz, este o validare a echipamentelor/capacitatii/cunostintele de a vindeca a tuturor spitalelor.

    Reply
  4. Nick says:
    March 27, 2020 at 6:10 pm

    Foarte bine. Doar n-o sa fim dusi la mama dracului la tratament in spital ptr ca spitalul din Timiosara e plin de pacienti de la mama dracului ptr ca autoritatiile locale de acolo nu vor sa investeasca banii CETATENILOR SI BOLNAVILO LOR, iar medicii de acolo vor sa scape de munca, raspundere si RISC! Sa-si ingrijeasca fiecare pacientii la ei in spital. Cand n-o mai fi locuri pe acolo prin spitale, ajutam. Asta inseamna solidaritate, nu noi sa le facem munca LOR pe banii nostri!
    Pe de alt aparte Robu are o pozitie de rahat, nu ia apararea propriului oras. Asta nu este o decizie medicala ma, este o decizie administrativa de care tu nu te poti eschiva. Dar probabil nu a primit indicatii pretioase de la centru si atunci pe model Costache fuge de raspunderea functiei! Pai cine sa ia decizia daca nu primarul orasului in subordinea caruia se afla spitalul care trebuie sa deserveasca in primul rand jud. Timis si Timisoara?!

    Reply
    • Herbert says:
      March 27, 2020 at 6:32 pm

      Nick ce ai fumat?ti cu vopsitul?

      Reply
    • Neamțu de Banat says:
      March 27, 2020 at 7:53 pm

      F.corect și bine punctat.
      Măcar merităm o explicație din partea șefilor DSP din aceste județe, care nu au participat la finanțarea Clinicii Balș din TM.
      Herbert e USRist la fel că toți cârcotașii de serviciu.
      Și eu îl critic aspru pe Robu când calcă strâmb însă îl și laud la fel de tare cănd o merita. BRAVO ROBI !! Vreau competiție politica pe argumente,nu reactii infantile

      Reply
  5. Baluba says:
    March 27, 2020 at 6:15 pm

    Vai de capul tau bauti si relaxati, bai, borule!

    Reply
  6. Timisorean says:
    March 27, 2020 at 7:42 pm

    Eh aici e o cutie a Pandorei.
    In orasele mari, Bucuresti, Timisoara, Cluj, Constanta in toate domeniile la stat se lucreaza muuuult mai mult ca si omologii lor din orasele mai mici si cu o dezvoltare mai mica.
    Am prieteni la rar, isu, garda de mediu, isc, anaf si toti povestesc acelasi lucru: nr de angajati e maxim dublu ca in alte judete, dar volumul de munca e de 10 ori si poate chiar mai mult decat in alte judete si salariul e la fel.
    Cei care ati incercat sa inmatriculati o masina sa faci rarul la noi se faceau programari pe 3 luni, se lucra dupa program, sambata. La vecini, caras, hd faceai imediat.
    Garda de mediu are reclamatii de la industrie si santiere cu nemiluita. Dau amenzi pe luna cat nu dau colegii lor din alte judete intr-un an.
    Isu la fiecare cladire inalta trebuie sa dea aviz. Au zeci de cladiri pe luna si colegii lor din judetele invecinate au cate 1 pe luna si personalul e doar dublu.
    Isc care este o institutie autofinantata are incasari si munca la timis de cate 10 ori cat judetele invecinate si personalul tot asa e doar dublu.
    Anafu are operatori economici in timis cat 4-5 judete la un loc, dar personal ciuciu.
    Si acuma simt si doctorii chestia asta, ca cei de aici se lupta pe branci si cei din judetele invecinate pe la cabinetele private.
    Aici e o problema a guvernului ca nu face o diferenta clara, mai ales salariala si fiecare sa primeasca dupa cat munceste.

    Reply
  7. Ascendis says:
    March 27, 2020 at 7:49 pm

    Ba nesimțitule nu crezi că sari calul? In primul rand pacienți din alte județe au ajuns aici pentru că așa a fost protocolul făcut de minister, nu că neapărat au vrut cei de acolo sau că le lipsea ceva, ci erau legal obligați să trimită că dacă n-ar fi făcut acest lucru și pacientul deceda erau buni de pușcărie. Vorbești prostii, delirezi.

    Reply
    • Costel says:
      March 27, 2020 at 8:43 pm

      Și ăla de la Arad, de a murit pe salvare, cine îl plătește?

      Reply
  8. saasdads says:
    March 27, 2020 at 8:25 pm

    dar ca tu jeg uman, dai ordin de blocare a trotuarelor si asta inainte de pandemie si pietonii sunt nevoiti sa circule pe strada prin trafic ii normal, criminalule!

    Reply
    • Nu-i says:
      March 28, 2020 at 10:12 am

      Care trafic?

      Reply
  9. Costel says:
    March 27, 2020 at 8:40 pm

    Da’ de unde ști tu că nu e PNL-ist? Poate ne luminezi și pe noi, neștiutorii, unde e Clinica Balș? Că io, ca vechi timișorean, n-am auzit de ea. Înțeleg că îl critici aspru în ședințele de partid sau pe contul lui de FB. Ne-am lămurit, altul cu limba maro.

    Reply
  10. dbccccc says:
    March 27, 2020 at 10:33 pm

    In Caras ne pregatim cat de cat, numai se deblocheze ANAF conturiile spitalului din Caransebes.

    „Spitalele județene au fost excluse din a fi date ca spitale suport, noi suntem spital suport tip 2. Ca o părere personală, toate spitalele vor fi implicate, nu preia Caransebeșul din tot județul, noi preluăm strict pe paturile pe care le avem la Infecțioase, la Pneumologie și la ATI, plus cele 16 paturi cu care mai încercăm să ne extindem și atât, nu vor fi toate cele 388 de paturi cât are spitalul. Dar e adevărat că nu vor mai fi alte cazuri în spital. Cazurile mai ușoare se duc la Reșița sau Oțelu Roșu, am vorbit cu dl manager de la Oțelu Roșu, l-am invitat cu medicii șefi de secție ca să vedem cum ne susținem reciproc, acum suntem toți în aceeași echipă, ei vor prelua cazurile, medicii trebuie să înțeleagă că nu mai pot trimite nimic la Caransebeș, dacă au cazuri grave trimit direct la Reșița. Am vorbit și cu primarul de la Moldova Nouă, au doi medici ATI, unul va fi delegat la noi două luni, dacă va fi nevoie, va veni și cel de-al doilea. Ne ajută și cei de la Oravița, și cei de la Bozovici, dacă va fi cazul, iar de la Spitalul Județean Reșița facem un transfer de aparatură ATI”, a precizat Cican.

    Reply
  11. Victor says:
    March 28, 2020 at 7:29 am

    Si uite asa, orasele in care se vor fabrica masti de protectie sau spirt, vor zice ca pana nu au masti toti cetatenii din orsul ala sa nu se trimita masti in alta parte. La fel cu medicamentele, cu mancarea….
    Plin de inteligenti pe lumea asta in frunte cu Roibu. Poti sa incurajezi celelalte spitale sa trateze local cazurile fara sa ii jignesti pe medicii de acolo.

    Reply
  12. Lae Robu says:
    March 28, 2020 at 7:35 am

    Eu am 5 baxuri de faina si 3 de ulei si nu dau la nimeni. Mai am si un butoi cu spirt si 2 de clor. Saracilor care sunteti saraci!

    Reply
    • Dragnea says:
      March 28, 2020 at 7:30 pm

      bea clorul, unge-te cu uleiul, tavaleste-te apoi prin faina si…da-ti foc!

      Reply
  13. Dr. Yo says:
    March 28, 2020 at 7:54 am

    Omul îi ia apărarea directorului spitalului, care după ce și-a exprimat părerea despre situația bizară din spital, a fost atacat de toți. Amândoi au dreptate dar toată lumea vrea să fie mai catolică decât Papa. NU sunt vinovați doctorii. Sunt în schimb vinovate autoritățile centrale ce nu au organizat în timp real și util câte un spital sau o secție de infecțioase și câteva paturi de ati în fiecare județ, expres pentru cazurile de corona.
    in Romania iar s-a mers iar pe mentalitatea las că merge și așa, vedem cum va fi și ne vom adapta…. Adică se reacționează și nu se acționează preventiv. Acesta este și motivul pentru care întreaga ginta latină are de suferit maxim în momentul de față.
    Deci, lăsați cu toții vrăjelile de corect politic, spuneți lucrurile pe față, nu mai criticați doar să vă băgați în seamă, deschideți ochii la realitatea înfricoșătoare ce ne paște. Peste 2 săptămâni aș vrea să văd cine va fi bucuros că Timișoara nu mai poate să-și trateze pacienții. Trebuie pusă cât mai repede presiune pe autoritățile centrale să deschidă și alte spitale, cel puțin unu pe județ.
    Sunt angajat ca medic pneumolog în sudul Germaniei, avem deja mulți pacienți pe ATI, IMC, izolare plus o secție specială ce deservește doar celor bănuiți de corona. Deci atenție, 4 secții, din care două de maximă terapie.
    Mă îngrozesc când văd ce se întâmplă în România. Iar când cei eficienți, de exemplu Timișoara, ridică puțin vocea pentru a atrage atenția asupra a ce este în neregulă, îi apucă brusc pe toți să fie corecți politic.
    FIECARE JUDEȚ trebuie să aibe cel puțin un spital special pregătit pentru corona. O secție de ati, o secție de monitorizare și o secție de izolare a pacienților positivi dar stabili.

    Reply
    • Tony says:
      March 28, 2020 at 11:45 am

      Sant de acord cu cea ce scrii dar Ronu nu ii ia apararea directorului spitalului V Babes din Timisoara. Robu se catara pe munca si succesul cadrelor medicale si ale Dr. Musta pentru a isi promove propria persoana aflata in campanie electorala.
      Acum stitalul V Babes este spitalul primariei, zice primarul , Robu dar amintiti-va cum arata spitalul V Babes cu 1-2 ani in urma cu cearceafuri in ferestre si cu asternuturi rupte si murdare…
      Atunci nu era spitalul in subordinea Primariei cu Robu primar de 6 ani ?
      Doar promovarea persoanei sale in scop electoral prin orice mijloace care arata caracterul sau.

      Reply
    • Victor says:
      March 28, 2020 at 3:05 pm

      Nu stiu cum e la voi in Germania, dar in Scenariul 3 in care este Romania acum, prevedea din cate am inteles eu ca aceste cazuri sa fie tratate in cateva spitale din tara. Cat de curand acest lucru se va schimba inevitabil. Timisoara este de facto capitala Regiunii de Vest si dintotdeuna cazurile medicale grave au fost trimise aici. Nu numai in cazul corona.
      Nu stiu daca de exemplu elicopterul SMURD duce pacienti la spitale din alte orase de exenplu.
      Nu stiu de ce, dar nu te cred ca esti ceea ce pretinzi.

      Reply
      • Dr. Yo says:
        March 29, 2020 at 10:19 am

        Este foarte bine să fi sceptic. Dă notă de inteligență. Acum fi sigur că nu îmi voi prezenta CV-ul pe Tion.
        Timișoara este într-adevăr centru strategic în zona de Vest, dar TREBUIE să se pregătească o strategie pentru un scenariu pesimist. Și acela este că în câteva săptămâni Tm va fi saturat. Dacă abia atunci se vor deschide sau pregăti alte centre, va fi probabil prea târziu pentru anumite cazuri cu o prognoză nefastă.
        Asta zic doar, prevenția este cea mai importantă, reacțiunea nu este suficientā în asemenea situații.

        Reply
  14. Beni says:
    March 28, 2020 at 7:55 am

    Timișoara, capitala vieții. Capitală Europeană a Culturii se îndoiesc mulți că poate fi. A regiunii Vest nu poate, ca nu vrea HD. A Banatului, nu, că AR e până la Mureș în Banat, în CD sunt olteni care nu conduc bine. Nici a Timișului, că Timișul e condus de CJT-Dobra. Să ne gândim cum ar fi ca studenții din Timișoara să învețe în județele lor și angajații să lucreze de unde or fi venit. Mulți locuitori ai orașului au o mentalitate mărginită, în frunte cu primarul. Vai și-amar. Capitala vieții!

    Reply
    • un timisorean says:
      March 29, 2020 at 8:36 am

      te-ai pus la mintea lu robu. felicitari!!! ai demonstrat ca poti fi cel putin la fel de prost

      Reply
  15. Dan Coe says:
    March 28, 2020 at 10:00 am

    Nea Robule decat sa ne tot povestesti cum e mai bine pune mana pe telefon si vorbeste cu sefii tai de partid si cu ministrii de resort.

    Reply
  16. A says:
    March 28, 2020 at 11:33 am

    In sfarsit ganditi si voi. Toata lumea care doneaza pentru spitalele din Timis o face pentru ca au apartenenti in Judet. De ce nu vin doctori, personal medical si fonduri din judetele care isi trimit pacientii aici?? Tratati-i pe toti, dar spitalele alea sa dea o mana de ajutor, nu tot noi, cetatenii sa donam si sa sustinem ca ei sa se bucure ca au scapat de cateva cadavre si stau bine mersi cu saloanele goale.
    Haterii care nu inteleg ca nu e vorba doar de faptul ca oamenii sunt din alt judet, poate din judetul lor sa faca bine sa isi puna mintea la contributie si banul in folosul comunitatii care le ajuta si sustin semenii.

    Reply
  17. Aradean nu venitura says:
    March 28, 2020 at 12:33 pm

    Lumea ar fi mai buna fără Robu și fără covid19.

    Reply
  18. Remus1959 says:
    March 28, 2020 at 12:45 pm

    Idiotul crede ca medicii “stau la baut”! Franta, din cauza lipsei de capacitate în spitale, trimite deja bolnavii în Germania >>> Citat: À Metz, deux Français sont montés à bord d’un hélicoptère militaire. Ils vont être pris en charge en Allemagne pour désengorger les hôpitaux de la région
    Deci exista o cooperatie internationala. Insa Primitivul din Timisoara nu stie ce înseamna fraternitate, cooperare, ajutor, simt civic pe teritoriul national sau chiar regional. Indiferent de cine ce este si de unde este, când e vorba de epidemie (pandemie) toti suntem egali în raport cu virusul. Ca vrei, ca nu vrei, domnnule Primaș, trebuie vindecat si tiganul care vine de la Suceava la Timisoara altfel va raspândi virusul altor zeci sau chiar sute de oameni. Nu ai un pic de creier? In situatie de AZI, nu se mai pune problema “de unde vi mă?” ci se cauta solutia pentru a primi si trata bolnavul.

    Reply
  19. Dragos says:
    March 28, 2020 at 2:36 pm

    Cat de deplasat sa fii cu asemnea comentarii, “ unii doctori stau relaxati, la baut”…. La ce jale este in sistemul sanitar romanesc, ma indoiesc ca in asemnea clipe doctorii stau relaxati la baut. Dar ce sa-i ceri lui Robu, atat poate, eventual inca un sondaj pe Fb….

    Reply
  20. Cele mai citite știri

    1
    Pace în Orientul Mijlociu, între Israel și Hamas
    2
    Visit Timiș reprezintă Banatul la târgul internațional de turism de la Rimini
    3
    Bombe din al Doilea Război Mondial descoperite în apropierea unei stații de autobuz
    4
    Învață DiscoFox înainte de Revelion și sprijină animalele aflate în dificultate la FABER
    5
    Focar de pestă porcină africană la Tomnatic
    6
    A început sezonul gripal. Medicii spun că vaccinarea este cea mai bună armă de apărare
    7
    Festivalul TAIFAS revine la Timișoara cu retrospectiva Radu Jude și premiere din cinematografia balcanică
    8
    Vărșăndan vs. Bolojan: Guvernul blochează cultura. Protest al Teatrului German din Timișoara împotriva OUG 52/2025
    9
    „Sub Vălul Siguranței”, instalație realizată de un artist macedonean alături de copii refugiați din Timișoara
    10
    Maria Corina Machado a câștigat Premiul Nobel pentru Pace, premiu râvnit de președintele american Trump

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 6 decembrie 2025, în Timișoara?

    Ştiri din Timiș

    Învață DiscoFox înainte de Revelion și sprijină animalele aflate în dificultate la FABER

    Sănătate

    FOTO. Modernizări importante la Secția de Chirurgie Generală a Spitalului Municipal Timișoara

    Sănătate

    Sfaturi online care pot face rău. Ce trebuie să știe părinții despre alergii și astm

    Cinema

    Filmul săptămânii: „Eternity”, care ridică întrebarea: prima dragoste sau viața alături de cel iubit până la bătrânețe?

    Ştiri din Timiș

    Atelier caritabil pentru sprijinirea Ioanei Piroska în lupta cu cancerul, la Timișoara

    Eveniment

    Accident cu două persoane rănite în localitatea Bethausen

    Sănătate

    Ecografia aparatului urinar, metoda rapidă și neinvazivă de depistare a afecțiunilor renale

    Ştiri din Timiș

    Weekend magic la Iulius Town: Moș Nicolae, Moș Crăciun, Elsa, Ana, Olaf și multe alte personaje vor fi prezente

    Ştiri din Timiș

    Înot gratuit la Timișoara pentru seniori și timișoreni activi
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici