tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
Select Page


Tion
Sănătate
COVID-19: apar noi cazuri în localități din Timiș. Aproape 20 de persoane infectate la Gottlob și Făget

COVID-19: apar noi cazuri în localități din Timiș. Aproape 20 de persoane infectate la Gottlob și Făget

De Adrian Panduru
la 17 July 2020 11:27
14 Comentarii

COVID-19: apar noi cazuri în localități din Timiș. Aproape 20 de persoane infectate la Gottlob și Făget

Foto: Dani Amariei
17 July 2020 11:27
Apar noi cazuri de Covid-19 în localități din Timiș: șapte cazuri la Făget, iar alte 12 cazuri la Gottlob. Conform Direcției de Sănătate Publică, la Făget nu poate fi declarat focar deoarece cazurile nu au legătură epidemiologică, așteptându-se ultimele informații și în privința situației de la Gottlob.
Scris de Adrian Panduru - Apar noi cazuri de Covid-19 în localități din Timiș: șapte cazuri la Făget, iar alte 12 cazuri la Gottlob. Conform Direcției de Sănătate Publică, la Făget nu poate fi declarat focar deoarece cazurile nu au legătură epidemiologică, așteptându-se ultimele informații și în privința situației de la Gottlob.

Trimite articolul

X

În ultimele zile au apărut mai multe cazuri la Făget (7) și la Gottlob (12). Este vorba despre rezultate pozitive, după ce locuitori din aceste localități au fost testați, mai ales că de săptămâni bune nu au mai fost cazuri. În ceea ce privește însă situația de la Făget, cei de la Direcția de Sănătate Publică declară că aceste cazuri nu au legătură epidemiologică între ele.

„În urma testărilor COVID-19, în perioada 14.07.2020-16.07.2020 au fost depistate/pozitiv pentru infecția cu SARS-Cov-2, un număr de 7 persoane, fără legătură epidemiologică demonstrată între ele. Până la această dată nu au fost îndeplinite condițiile pentru declararea unui focar de infecție. Pentru fiecare caz s-a desfășurat ancheta epidemiologică. Anchetele epidemiologice individuale, întocmite preliminar, continuă pentru depistarea sursei de infecție pentru fiecare caz si stabilirea contactilor apropiați ai cazurilor. Au fost contactate persoanele din familie și de la locul de muncă pentru a se stabili care dintre aceștia se încadrează în definiția ”contactului apropiat” și s-au recomandat măsurile de profilaxie și control”, transmit reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Timiș.

La Gottlob se fac cercetări pentru a se determina dacă acolo este vorba despre un focar de coronavirus, bilanțul ajungând la 12 cazuri, potrivit celor declarate de primar.

„Sunt 12 cazuri de Covid-19. E o situație total neplăcută. Noi, primăria am dezinfectat de două ori pe săptămână absolut tot. E greu de spus de unde vine sursa acestei infecții. Avem o bănuială, dar până când nu confirmă specialiștii nu pot să-mi dau cu părerea. Am discutat cu Prefectura, cu DSP, cu Poliția, eforturile sunt conjugate. Am luat toate măsurile care depind de noi, în conformitate cu legislația actuală”, a declarat primarul localității Gottlob Gheorghe Nastor pentru TION.

Trimite articolul

X
Taguri:
coronavirus faget ,
coronavirus gottlob ,
coronavirus timis
14 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. ku klux says:
    July 17, 2020 at 11:37 am

    Iarasi evenimente religioase, bai, dar nu va puteti ruga la voi acasa, musai sa va ingramaditi la biserica sa va pupati etc……?!
    Cata prostie pe neamul asta romanesc?!
    La sate nu respecta nimeni, nimic!!

    Reply
    • jezaz says:
      July 17, 2020 at 12:49 pm

      cum spunea cineva zilele trecute… suntem prea prosti pt democratie 🙁

      Reply
      • Mihaela Novac says:
        July 17, 2020 at 3:06 pm

        Ca bine zici..

        Reply
  2. giogio says:
    July 17, 2020 at 12:40 pm

    Ei dezinfecteaza-dezinfecteaza, dar virusul se transmite preponderent prin aer si aerosoli (vezi CDC). Masca in schimb tine de credinta fiecaruia, desi obligatorie… Infectare placuta, atunci.

    Reply
  3. Petra says:
    July 17, 2020 at 2:05 pm

    Localități mult mai mici decât Timișoara, cazuri mai multe (noi) decât în Timișoara. Dar NU e focar….suna logic, nu?

    Reply
  4. Dia says:
    July 17, 2020 at 4:45 pm

    Cretinii de pocăiți au băgat virusu la Gottlob . Le trebuia botez la tampitii aia de pocăiți . Ei Numa pomana și slujba au in creier. Și cerneala de la pocăiții lor idioți . Sa ii umple pe toți idioți . Pocăiții și țiganii îs cei mai jegosi și cretini

    Reply
    • Vasile says:
      July 17, 2020 at 5:28 pm

      Doamna ajuta.

      Reply
    • Alin says:
      July 17, 2020 at 8:35 pm

      Dumnezeu sa te binecuvinteze

      Reply
    • Andrei says:
      July 17, 2020 at 10:05 pm

      De ce vorbiti aiurea,daca nu stiti despre ce este vorba,Cei de la primaria gottlob au primit bani sa minta,si covid asta nici nu exista.

      Reply
      • Dffg says:
        July 18, 2020 at 10:21 am

        Mare prost te a făcut coana ma ta!

        Reply
      • Clau says:
        July 19, 2020 at 10:12 am

        Dacă este virus… De ce sâmbăta data 18.07.2020 au făcut stare civila la primărie și erau foarte multe persoane? Parcarea primăriei era plina. Sau la evenimente speciale la primărie nu se transmite virus?

        Reply
    • OmulsecretdinGottloba#pentruadevar says:
      July 24, 2020 at 12:52 pm

      Virusul asta nu e luat din biserica, dar voua… cum vă place barfa… probabil ca ati gasit si voi” un motiv” sa va luati de penticostali , ce pot sa spun.. mentalitate tigani pot spune, daca tot ai fost rasista, nu culoarea il face pe om.e trist sa te iei de un om din cauza etniei.. dar noi suntem romani, ne place barfa, si minciuna:)) cred ca barfa si minciuna e pleonasm in comuna Gottlob.
      #farabarfainGottlob

      Reply
  5. smarandescu says:
    July 18, 2020 at 10:20 am

    Deci primaria a facut si a dres dar a aparut un focar cu 12 cazuri se pare ca totusi era loc de mai bine si spune ca a discutat si cu prefectura si cu directia sanitara si cu politia dar se pare ca cam degeaba .

    Reply
  6. Clau says:
    July 19, 2020 at 10:41 am

    Va este ușor sa aruncați cu vorbe asupra altor persoane. Dați vina pe pocăiți. Dar sunt persoane care nu au fost la biserica și sunt infectați.Si dacă este virus la Gottlob de ce domnul primar a acceptat în data de 18.07.2020 sa se tina în incinta primărie o stare civila și au participat foarte mulți oameni parcarea primăriei era full? Sau la evenimente speciale la primărie nu se transmite virusul?

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    Lună Plină în Gemeni, în 5 decembrie
    2
    ICE Town, patinoarul din Iulius Gardens, și-a deschis porțile într-un decor de basm
    3
    Bărbat reținut la Recaș după ce a încălcat ordinul de protecție. Conducea beat și era ajutat de femeia pentru care avea ordinul emis
    4
    Lecția de horă și brâu! Dansuri populare, cu instructorul coregraf Denis Chira
    5
    Persoanele cu dizabilități din Timișoara cer condiții reale pentru o mobilitate independentă
    6
    Avertisment de sezon: trichineloza se răspândește în țară, însă Timișul rămâne fără cazuri
    7
    Defecțiunile unui monitor de glucoză pentru diabet au dus la 7 decese și la mai mult de 700 de răniți grav
    8
    Centrul de legume-fructe din Tomnatic, tot cu lacătul pe ușă. Investiția, vizată de o anchetă DNA
    9
    Expoziția „Și noi locuim aici”: Timișoara, privită prin ochii plantelor și ai oamenilor
    10
    Înot gratuit la Timișoara pentru seniori și timișoreni activi

    Cele mai noi știri

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 30 ianuarie 2026, în Timișoara?

    Capitală Culturală

    Lecția de horă și brâu! Dansuri populare, cu instructorul coregraf Denis Chira

    Cinema

    Proiecție-maraton de 8 ore în memoria lui Béla Tarr, la Cinema Studio

    Cinema

    „Voci și destine”, legendele muzicii prind viață la Cinema Johnny

    Eveniment

    Trei mașini implicate într-un accident pe strada Timișorii din Lugoj. Un bărbat, transportat la spital

    Ştiri din Timiș

    LIVE. „În Context” cu Anca Pavel Bucșa! Episod 1: Impactul AI asupra copiilor și adolescenților

    Capitală Culturală

    Microstagiunea Teatrelor Maghiar și German, la Timișoara

    Eveniment

    VIDEO. Scandal în fața magazinului Bega: tânără amendată după ce a consumat alcool și a tulburat ordinea

    Ştiri din Timiș

    Slujbă oficiată pe aeroport de Mitropolitul Banatului pentru cei șapte tineri morți în accidentul de pe DN6

    Ştiri din Timiș

    Imobiliare.ro Finance: Împrumuturi record intermediate în 2025. Direcția pieței de creditare în 2026
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici