Administraţia naţională de Meteorologie a anunţat deja tranformarea codului galben în cod portocaliu. Şi aceasta pentru că sâmbătă şi duminică temperaturile vor depăşi 38 de grade Celsius în tot sudul ţării.
Specialiştii atrag atenţia că nu trebuie să suportăm doar căldura, ci şi efectele poluării, care sunt amplificate de temperaturile ridicate. Ministerul Sănătăţii a facut un apel către populaţie ca zilele acestea să respecte recomandările medicilor. Persoanele vârstinice, copiii şi bolnavii cu afectiuni cardiace şi respiratorii, ar trebui să evite deplasările la orele amiezii. Medicii recomandă consumul de lichide, alimentaţia săracă în grăsimi şi evitarea excesului de cafea sau consumul de băuturi alcoolice.
Citiți principiile noastre de moderare aici!