Sulfina Barbu, Anca Boagiu, Adriana Saftoiu, Oana Marinescu, Daciana Sîrbu, Lavinia Şandru, Dan Iliescu, Lucian Mândruţă, Liviu Mihaiu şi alte vor face parte din această echipă care vor da explicaţii şi vor distribui kiturile cu ajutorul cărora se va întreţine curăţenia.
Un cadou este compus dintr-o şapcă pentru protecţie solară, mănuşi pentru protecţie igienică, greblă pentru strângerea gunoaielor, saci pentru colectare selectivă şi pliantul explicativ, cu harta Deltei, pe care sunt marcate punctele de colectare. Acţiunea marchează debutul campaniei “Verde cine n-are pierde!”, initiată de Asociaţia “Salvaţi Dunărea şi Delta – «Academia Caţavencu»“.
Voluntarii vor urca zilnic în perioada 8-15 august, pe navele cu destinaţia Sulina şi Sfântu-Gheorghe, distribuind 2.000 de kituri şi explicând cum se folosesc. Turiştii strângători care vor trimite o fotografie cu sacii plini de gunoaie pe adresa office@salvatidelta.ro vor primi tricoul campaniei “Verde cine n-are pierde!”, cu o caricatura de Mardale.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!