Structuri care au misiuni exclusiv în afara ţării îşi culeg informaţii din ţară, unde nu au ce căuta, iar sursele sunt exploatate la maximum de câte trei structuri informative deodată. Sesizaţi de aceste nereguli, oficialii Uniunii Europene au cerut expres României să păstreze doar trei servicii: intern, extern şi militar. Aici intervine discriminarea: ţările UE sau membre NATO îşi permit să opereze până la 15 structuri similare, sub acoperirea Comunităţilor de Informaţii.
Franţa are 11 servicii secrete: Secretariatul General al Apărării Naţionale (cinci structuri), Ministerul de Interne (patru structuri), Ministerul de Externe (o structură), Forţele Aeriene Franceze (o structură).
Marea Britanie are zece servicii secrete: MI5 (omologul SIE), MI6 (Agenţia pentru informaţii interne), Scotland Yard (structură poliţienească de informaţii), alte şapte structuri guvernamentale sau departamentale.
Statele Unite ale Americii au 15 servicii de informaţii şi se discută la această oră pe marginea înfiinţării unuia nou.
Olanda se află la polul opus. Aici există doar serviciul militar de informaţii şi o structură subordonată Ministerului de Interne, care verifică aspecte de protecţie contrainformativă.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!