Este, fără doar şi poate, un exemplu grăitor de liberă asociere, în spiritul Constituţiei.
Cu peste patru mii de adeziuni, Asociaţia Tâmpiţilor din România, pentru că despre aceasta este vorba, urmează să intre în legalitate. S-au constituit, şi-au ales reprezentanţii şi-au purces, dară, spre făurirea marelui lor ideal. Scopul acestui proiect – aşa cum a declarat însuşi preşedintele tâmpiţilor, este acela de a “disloca inteligenţa marginalizată din încremenirea în proiect de către mitocănia îmbogăţiţilor de război, care bulversează peisajul politico-economic al ultimelor decade din istoria României” (!!!), relatează cotidianul Gândul.
Obiectul de activitate al acestei noi asociaţii, a mai precizat onor. preşedintele sus-numitei, este acela de a organiza mese rotunde, reuniuni şi schimburi de experienţă; statutul depus la Instanţă mai arată că asociaţia vrea să demaşte discursurile pretins culturale şi să facă ţintă din cei care îşi declară demagogic interesul pentru binele ţărişoarei.
Trimite articolul
Xcine a zis ca au trecut vremurile lui Caragiale?