Contractul de consultanţă pentru vânzarea pachetului de acţiuni deţinut la Romtelecom a fost semnat între Ministerul Comunicaţiilor şi banca de investiţii Credit Suisse First Boston.
Pachetul majoritar de acţiuni rămâne în posesia grupului elen de comunicaţii OTE., statul român deţinând doar 45,99% din acţiuni, pachet estimat de ministrul Comunicaţiilor, Szolt Nagy, la un miliard de euro. Acţiunile vor fi listate la bursă în 2007, dar nu este exclus ca Romtelecom să apară pe piaţa de capital în această tomană, după cum declară ministrul Comunicaţiilor. Pe de altă parte, acţiunile Romtelecom vor fi listate şi pe una din bursele internaţionale, precum Londra sau Atena.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!