Potrivit unui comunicat transmis de PNL, reprezentanții partidului au cerut întreruperea ședinței în care urma să fie stabilit calendarul dezbaterilor și votului pentru învestirea Guvernului Veștea.
Liberalii afirmă că înscrierea denumirii „PNL” în dreptul premierului desemnat este „falsă, abuzivă” și modifică în mod nejustificat componența politică a viitorului Executiv.
În comunicat, PNL amintește că a decis să nu participe la o guvernare alături de PSD și că nu a desemnat niciun reprezentant pentru a face parte din echipa guvernamentală propusă de Adrian Veștea.
„PNL a cerut suspendarea ședinței Birourilor permanente reunite ale Camerelor Parlamentului din cauza prezenței abuzive a denumirii «PNL» pe lista membrilor Guvernului propus de Adrian Veștea. (…) Înscrierea în dreptul prim-ministrului desemnat a denumirii «PNL» ca apartenență politică este falsă, abuzivă și afectează grav componența politică a Guvernului. […] Am constatat astfel că, prin depunerea listei Guvernului în forma prezentată, sunt încălcate cel puțin două decizii ale CCR: Decizia nr. 85/2018 și Decizia nr. 67/2021. Pentru ca lista membrilor Guvernului propus să fie constituțională, din această listă trebuie exclusă denumirea «PNL»”, se arată în poziția transmisă de liberali.
Ședința Birourilor permanente reunite ale Parlamentului era programată luni, la ora 10:00, și avea pe ordinea de zi stabilirea calendarului pentru audierea miniștrilor și votul de învestire al Guvernului Veștea.
În urma solicitării formulate de PNL, lucrările au fost suspendate temporar și au fost reluate la ora 10:45.
Pe aceeași temă:
UPDATE. Congres cu tensiuni la PNL. Bolojan și Ciucu denunță presiuni și atacă PSD
Trimite articolul
XVa vota AUR guvernu din umbra condus de psd?! nu mai vrea aur anticipate? vrea guvernul psd? este aur partid antisistem?! sau aur este cu vestea, nicusor si psd? este aur partidul sistemului?! vom vedea…