Timp de trei ani la operaţiunea Iraqi Freedom au participat în total 830 de genişti în cadrul a şase detaşamente, au îndeplinit misiuni de construcţie, reparaţii drumuri, întreţinerea unor poduri, precum şi construirea unor poligoane de instrucţie pentru forţele locale de securitate.
Luând în calcul şi retragerea companiei de Poliţie Militară, contingentul românesc din Irak a fost redus faţă de începutul anului cu 250 de militari. În prezent, în cadrul forţei multinaţionale din Irak acţionează trei detaşamente româneşti care au în total 620 de militari.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!