Aflată la Târgovişte, la Conferinţa Naţională a Judecătorilor, ministrul a declarat că mai sunt multe probleme de rezolvat. Ministrul justiţiei consideră că până acum a fost rezolvată doar problema independenţei justiţiei. Monica Macovei crede că românii au o părere foarte proastă despre actul justiţiei şi din cauza deciziilor diferite luate de complete de judecată egale ca rang şi competenţă. Ministrul justiţiei atrage atenţia că relaţiile de rudenie dintre magistraţi pot afecta imparţialitatea actului de justiţie.
"În România, justiţia pare uneori o loterie"
În România, justiţia pare o loterie, aşa spune chiar ministrul justiţiei. Monica Macovei este nemulţumită de cazurile în care mai mulţi judecători dau soluţii diferite în acelaşi dosar.
Citiți principiile noastre de moderare aici!