Aproape 30.000 de copii români au fost adoptaţi internaţional din 1990 pâna la sfârşitul lui 2004, când a intrat in vigoare noua legislaţie privind regimul juridic al adopţiilor, care a pus punct “exporturilor” de copii.
Cifra, semnalată de Theodora Bertzi, şeful Oficiului Român pentru Adopţii (ORA), a fost pentru prima dată vehiculată de sociologul Alin Teodorescu, pe baza unui studiu din 2003.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!