CEDO a hotărât ca foştii militari Ioan Stângaciu şi Marian Tudor din Alba Iulia, să primească daune morale câte 1.000 de euro, obligând statul român să le înapoieze 3.900 de euro şi, respectiv, 3.800 de euro.
În 1995, pentru restructurarea armatei române, cadrele militare au fost încurajate să se pensioneze mai devreme, prin plătirea unor salarii compensatorii şi a unor alocaţii de ajutor, exonerate de impozite şi taxe din solda brută pe lună. La cererea lor, cei doi au fost scoşi în rezervă şi pensionaţi mai devreme, în martie şi, respectiv, mai 2000. În momentul în care, li s-au plătit salariile compensatorii, Ministerul Apărării a scăzut din aceste sume impozite, privându-i astfel, pe cei doi de 3.900 şi 3.800 de euro. Ajunşi la CEDO, aceasta a stabilit că reclamanţii au fost condamnaţi să ramburseze creanţe încasate legal, după demersul procurorului general la instanţa supremă, în care a dus la anularea integrală a creanţelor, se arată în comunicatul MAE.
Sursa: Antena3
Citiți principiile noastre de moderare aici!