Inspectoratul Naţional pentru Evidenţa Persoanelor a decis prelungirea programului de lucru cu publicul şi, o surpriză, deplasarea unor echipe mobile la domiciliul persoanelor imobilizate – care au dificultăţi de deplasare, în vârstă sau cu deficienţe locomotorii sau care, din motive obiective, nu se pot deplasa la sediile serviciilor de evidenţă a persoanelor.
Programul de relaţii cu publicul a fost prelungit astfel: cel puţin o zi pe săptămână, solicitanţii de cărţi de identitate pot depune cererile de eliberare sau pot ridica documentul în cauză şi după ora 16. La dispoziţia publicului au fost puse, la aviziere, şi informaţii privind rezolvarea solicitărilor şi modele de completare a cererilor.
Citiți principiile noastre de moderare aici!