„România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline. Un Guvern construit pe transparență, reguli clare și respect pentru principiile democratice”, a scris Ilie Bolojan pe Facebook.
Premierul interimar a susținut că rezultatul votului din Parlament arată limitele negocierilor și ale înțelegerilor politice realizate fără asumare și fără respectarea unor principii clare.
„Jocurile de culise și trădările și-au arătat limitele. Ce se construiește fără principii, fără seriozitate și fără onestitate nu poate rezista”, a transmis liderul liberal.
Bolojan a reiterat poziția PNL privind necesitatea formării unui guvern minoritar, susținut printr-un pact național care să stabilească principalele priorități ale României pentru următoarele șase luni. Potrivit acestuia, liberalii sunt pregătiți să participe la găsirea unei soluții politice care să ofere stabilitate țării.
„PNL este pregătit să contribuie la o soluție. Dar o soluție corectă, asumată, transparentă și construită în interesul real al României”, a precizat președintele partidului.
Vă reamintim, luni seară, Guvernul Veștea a fost respins de Parlament. Cabinetul a obținut 189 de voturi pentru și 23 împotrivă, cu mult sub pragul de 233 de voturi necesar pentru învestire.
Acum, președintele Nicușor Dan urmează să reia consultările cu partidele parlamentare pentru desemnarea unui nou candidat la funcția de prim-ministru.
Pe aceeași temă:
Guvernul Veștea a picat la vot. Cabinetul a rămas departe de majoritatea necesară
Citiți principiile noastre de moderare aici!