Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
România
Aderarea la UE scumpeşte carburanţii

Aderarea la UE scumpeşte carburanţii

la 15 September 2006 07:23
2 Comentarii
15 September 2006 07:23
Aderarea la Uniunea Europeană va determina şi scumpirea carburanţilor. De la începutul anului viitor, standardul minim pentru comercializarea benzinei va fi Euro 4.
Scris de IM:ANTENA_3 - Aderarea la Uniunea Europeană va determina şi scumpirea carburanţilor. De la începutul anului viitor, standardul minim pentru comercializarea benzinei va fi Euro 4.

Trimite articolul

X

În plus, oficialii europeni insistă pentru producerea exclusivă a motoarelor cu grad scăzut de poluare. În principiu, toată lumea este optimistă şi se declară gata să treacă la Euro 5. Sigur, cei de la Dacia au o bază, baza Renault. La Daewoo au doar speranţe. Pe de altă parte, adoptarea noilor standarde de poluare este în interesul producătorilor români, pentru că le va asigura accesul pe piaţa internă a Uniunii Europene.

Aşa spun autorităţile noastre, dar singurul avantaj al maşinilor româneşti la export este preţul. Cu cât nivelul de poluare este mai mic, cu atât preţul creşte. Reprezentanţii Dacia susţin că Renault va transfera imediat ce va fi necesar tehnologia Euro 5 şi în România. De asemenea, majoritatea ofertanţilor pentru privatizarea grupul Daewoo produc şi pentru piaţa europeană şi, în consecinţă, ei ar trebui să aibă capacitatea de a introduce Euro 5 fără probleme şi în România. Comisia Europeană a decis să adopte un nou Regulament în ceea ce priveşte emisiile, pentru a asigura un standard unitar al pieţei interne.

Conform propunerii Comisiei, autoturismele noi, care urmează să primească omologarea de tip, trebuie să respecte noile norme Euro 5 în termen de 18 luni de la data intrării în vigoare a Regulamentului. Unele state membre şi-au anunţat deja intenţia de a introduce unele norme superioare standardului Euro 4, aflat în vigoare la nivelul Uniunii de la 1 ianuarie 2005 şi care va fi introdus în România de la 1 ianuarie 2007. Se estimează că Regulamentul ar putea fi adoptat până la sfârşitul acestui an şi va intra în vigoare la jumătatea anului 2009.

Trimite articolul

X
2 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Daniel says:
    September 15, 2006 at 11:13 am

    Comisii europene, reprezentanti Dacia, Daewoo, etc… Numai aberatii in articolul asta. Eu locuiesc in Occident si inca nimeni nu vorbeste de Euro 5, nici o revista de specialitate si nici o expozitie de specialitate! Sa vedem noi in Romania de Euro 4, fara sa cautam batai de cap inutile. Sunt inca producatori de masini de talie mondiala care mai pun pe piata Euro 3, mai ales diesel, si tot se vand. Guvernantii din Romania ar face mai bine sa se uite prima data in propria curte, ca n-au oamenii asfalt pe drumuri ca sa-si conduca masinile in pace, nu sa faca polemica inutila si inainte de vreme cu Euro 5!

    Reply
  2. Anonim says:
    September 15, 2006 at 4:34 pm

    Bagami-ash pola in mama lor de politicieni! Ei tot vor euro 4 si euro 5 da la dacia logan au numa euro 2 din cate stiu eu si la masini de import seccond hand cer euro 3! Doame da-le copii handicapatzi la politicienii nostri!

    Reply
  3. Cele mai citite știri

    1
    Studenți, medici și profesori cântă împreună la „Music is my Medicine”, organizat de UMF Timișoara
    2
    Noi reguli în sistemul medical pentru 2026. Restricții pentru analizele monitor ale pacienților cronici și schimbări pentru medicii de familie
    3
    VIDEO. Triumf pe scena de la Sinaia. Liceenii de la „Ana Aslan” au transformat satira educațională în premiu național
    4
    UVT, singura universitate din vestul țării prezentă în clasamentul QS World University Rankings
    5
    Peste 102 milioane lei pentru extinderea rețelei de gaze în 11 comune din Timiș
    6
    Timișoara sărbătorește Europa și Independența cu trei zile de evenimente, spectacole și ceremonii în inima orașului
    7
    Turc oprit la graniță cu permis de ședere fals. Are interzis 5 ani în România
    8
    Proiect de „regenerare și reînnoire a arborilor” în cimitirul din Calea Șagului. Ce pregătește Horticultura
    9
    VIDEO. Piața Iosefin: între mizerie și sancțiunile date de Poliția Locală Timișoara
    10
    Luna nativilor Taur: un simbol al rezistenței

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    UVT, singura universitate din vestul țării prezentă în clasamentul QS World University Rankings

    Ştiri din Timiș

    De ce merită să ai în dulap mai multe tricouri de damă albe?

    Ştiri din Timiș

    Magia apusurilor elene: Adevăratele motive pentru care Grecia este regina incontestabilă a vacanțelor de vară

    Economic

    România ar putea ajunge în „junk”. Noi provocări pe plan economic și social

    Utile

    Lucrări la trecerea CF de la Baader, Marșul Pride și Festivalul Inimilor. Noi restricții de trafic săptămâna viitoare în Timișoara

    România

    Nicușor Dan convoacă CSAT. Summitul NATO și misiunile Armatei României, pe agenda ședinței

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Investiție de 50 de milioane de lei pentru modernizarea Casei Austria din Timișoara. Când vor începe lucrările

    Ştiri din Timiș

    Fritz: „Guvernul minoritar de dreapta cu Siegfried Mureșan premier este o soluție rezonabilă și responsabilă”. Apel către PSD

    Ştiri din Timiș

    Aleșii din Dumbrăvița le cer parlamentarilor noi reguli pentru trotinete. Asigurare obligatorie, limită de 20 km/h și cursuri

    Eveniment

    UPDATE. Șofer încarcerat după ce un taxi s-a izbit de un tramvai lângă sediul Prefecturii din Timișoara
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici