Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
România
600 de pensionari nu vor mai primi bani

600 de pensionari nu vor mai primi bani

la 15 August 2006 05:29
4 Comentarii
15 August 2006 05:29
Peste 600 de persoane pensionate pe caz de boală vor rămâne fără bani. Dintre cele aproape trei mii de dosare investigate în 2005 de către Institutul Naţional de Expertiză a Capacităţii de Muncă, 20% au fost declarate invalide.
Scris de IM:REALITATEA.TV - Peste 600 de persoane pensionate pe caz de boală vor rămâne fără bani. Dintre cele aproape trei mii de dosare investigate în 2005 de către Institutul Naţional de Expertiză a Capacităţii de Muncă, 20% au fost declarate invalide.

Trimite articolul

X

Ministerul Muncii a decis retragerea plăţilor pentru cei aflaţi în această situaţie şi a deschis o anchetă pentru cercetarea medicilor care au aprobat dosarele.

“Fie diagnosticul iniţial nu a fost corespunzător, fie au urmat un tratament şi recuperare care între timp au condus la îmbunătăţirea sănătăţii şi puteau să-şi reia activitatea” a declarat Gheorghe Barbu, Ministrul Muncii şi Protecţiei Sociale.

Studiile arată că numărul pensionărilor pe caz de boală a crescut foarte mult. Dacă în martie 2001 numărul românilor pensionaţi pe caz de boală era de 640.000, în iunie 2006 în România erau 890.000 de persoane în această situaţie.

Preşedintele Casei Naţionale de Pensii Mihai Constantin Şeitan a anunţat că, până la sfârşitul acestei luni vor fi stabilitate noi criterii pentru validarea dosarelor de pensii.

“Noi încercăm să modificăm legea acum ca să întărim procedura prin care se acordă astfel de condiţii, acordând pensii ălora care sunt îndreptăţiţi să obţină” a declarat Mihai Constantin Şeitan, Preşedintele Casei Naţionale de Pensii.

Trimite articolul

X
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Anonim says:
    August 15, 2006 at 10:03 am

    Da, din pacate si “tagma” asta a doctorilor face mult rau societatii. Se cunosc foarte bine “spagile”care se dau pentru a obtine o pensie de boala care este un venit sigur, iar apoi se munceste “la negru” sau se pleaca in strainatate, iar noi astia care muncim cinstit ajungem sa tinem in spate cate un asazis pensionar ba chiar mai mult.

    Reply
  2. Anonim says:
    August 15, 2006 at 10:49 am

    acest articol nu dovedeste decat ca breazla medicilor este una dintre cele mai corupte si pana cand nu vor ajunge la racoare cativa dintre ei nu se va rezolva absolut nimic

    Reply
  3. Anonim says:
    August 15, 2006 at 11:59 am

    Daca se efectuiaza modificarea legei privind pensionarii de boala, va fi bine.Daca ajungem la prevenirea de a fii banii regele, va fi bine.Daca pensia de boala va fi dat celor carora se cuvine, poate ca va ajungem sinoi in U.E. Sunt multi carora nu-i place sa lucreze si pentru nimicuri de boli se pensioneaza de boala, pentru ca au bani.Am in familie o persoana, care din cauza medicilor a ajuns in pensie de boala, la 20 si ceva de ani.Asta fusese mai mult de 10 ani.Asa de greu a putut sa-si rezolve pensia de boala,pt ca nu avea bani suficienti.Iar era cu ea in camera o doamna, care i-a dat medicului “bani de buzunar” si peste doua zile fusese tot rezolvat.
    Asta este sau fusese dreptate? Imi pare bine ca sau trezit cei din conducere.

    Reply
  4. Anonim says:
    August 15, 2006 at 3:08 pm

    Acest lucru dovedeste inca o data cat de corupt este sistemul medical! Cei care se pensioneaza de boala “a lela” cand vor de fapt sa stea acasa si sa frece morcovu baga un pic de spaga si reusesc sa iasa basma curata si sa mai si invarta o afacere la penzie, ca doar noah! S-ar plictisi altfel… Restul, care chiar sunt bolnavi si abia o duc de la o zi la alta, o iau sus pentru ca nu au ce sa “impinga”. Sa traiesti Romanie, tara de cxxxxx!

    Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    Salonul Premianților revine la Timișoara cu artă contemporană de top, într-o ediție de referință
    2
    Amenzi pentru proprietarii de terenuri neîngrijite din Moșnița Nouă
    3
    „Nu ne intimidează această manevră”. USR rămâne alături de premier, în ciuda moțiunii de cenzură PSD-AUR
    4
    VIDEO. Șantierul pasajului Slavici-Polonă, în pregătire. Săpături și restricții de circulație din această vară
    5
    Modelul olandez, inspirație pentru Timișoara. Proiectul Cycling ROSE prinde contur
    6
    Cros caritabil la Timișoara. Comunitatea aleargă în 9 mai pentru animale
    7
    Și neautorizat, și mai scump. CNAIR atrage atenția asupra unui portal de vânzare a rovinietei
    8
    Cinema Victoria readuce pe ecranele din Timișoara Trilogia „Before", povestea de dragoste pe parcursul a 18 ani
    9
    Tion vă întreabă: Doriți să treacă moțiunea de cenzură depusă de PSD și AUR împotriva actualului Guvern?
    10
    FOTO. Șanse la un nou început: poveștile celor adăpostiți la Complexul „Sfântul Francisc” din Timișoara

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    VIDEO. Șantierul pasajului Slavici-Polonă, în pregătire. Săpături și restricții de circulație din această vară

    Ştiri sportive

    CM2026 – ZIUA 16: Franța, Spania și Belgia își câștigă grupele. Hat-trick al lui Dembele și calificare pentru Capul Verde

    Ştiri din Timiș

    Primul Cod Roșu de anul acesta în Timiș. Canicula lovește luni

    Utile

    Lucrări ale SDM în Timișoara, astăzi, 27 iunie

    Eveniment

    VIDEO. Trafic îngreunat pe A1 Timișoara-Lugoj după ce un autotren a rupt parapetele și a ajuns pe sensul opus

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 27 iunie 2026, în Timișoara?

    România

    Nicușor Dan, după consultările cu liderii partidelor: „Am revenit la blocajul politic”

    România

    Siegfried Mureșan sau Sorin Grindeanu? Nicușor Dan discută acum cu liderii partidelor despre noul premier

    Sănătate

    Când durerea nu mai poate fi ignorată. Unde puteți merge când aveți o urgență dentară

    Cinema

    Filmul săptămânii: „Supergirl”, noua eroină care schimbă regulile universului DC
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici