Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Poli Timişoara
Vali Velcea a fost dat afara de la ACS Poli Timisoara

Vali Velcea a fost dat afara de la ACS Poli Timisoara

la 10 October 2013 11:58 Reactualizat la: 10 October 2013 22:40
10 October 2013 11:58 Reactualizat la: 10 October 2013 22:40
La ACS Poli Timișoara s-a făcut curățenie de toamnă. După un sfat de taină , la ore de seară, între primarul Nicolae Robu, președintele CJT, Titu Bojin, și antrenorul echipei ACS Poli, Vali Velcea, a fost decisă schimbarea din funcție a celui din urmă. Începând de joi, funcția a fost preluată de Aurel Șunda, cunoscutul ex-fotbalist timișorean, fost antrenor la mai multe echipe. Antrenorul Vali Velcea a fost schimbat de la clubul ACS Poli Timișoara în urma rezultatelor nemulțumitoare obținute de echipa de fotbal în ultima perioadă. Lui Velcea i s-a propus și acesta a acceptat funcția de director sportiv. 
Scris de M. Hoster - La ACS Poli Timișoara s-a făcut curățenie de toamnă. După un sfat de taină , la ore de seară, între primarul Nicolae Robu, președintele CJT, Titu Bojin, și antrenorul echipei ACS Poli, Vali Velcea, a fost decisă schimbarea din funcție a celui din urmă. Începând de joi, funcția a fost preluată de Aurel Șunda, cunoscutul ex-fotbalist timișorean, fost antrenor la mai multe echipe. Antrenorul Vali Velcea a fost schimbat de la clubul ACS Poli Timișoara în urma rezultatelor nemulțumitoare obținute de echipa de fotbal în ultima perioadă. Lui Velcea i s-a propus și acesta a acceptat funcția de director sportiv. 

Trimite articolul

X

Conducerea tehnică a celor de la ACS Poli Timișoara a fost schimbată. De comun acord, Valentin Velcea, cel care a promovat echipa în primul eșalon, a acceptat să renunțe la post. Funcția sa a fost preluată de către Aurel Șunda, cel care a ocupat funcția de director tehnic și al centrului de juniori în cadrul clubului. Lui i-a fost oferit un contract valabil până la finalul campionatului.

“Ne-am orientat rapid și ne-am gândit ce avem pe plan local. Iar antrenorul perfect este Șunda. I-am propus postul și a acceptat. Valentin Velcea a fost de acord, decizia a fost luată de comun acord, ca dovadă el este acum alături de noi și va rămâne la club”, a declarat primarul Nicolae Robu. 

“Am ajuns la concluzia că se impun câteva schimbări importante, inclusiv în organigramă. S-a luat o decizie, în consens, de a face o schimbare la nivel de antrenor principal și, desigur, de echipă tehnică. Ne-am gândit că la un club constuit cu resurse locale, trebuie să ne uităm în propria ogradă, să vedem dacă nu cumva avem oameni care să facă față provocărilor. Am decis împreună să-l numim ca antrenor principal pe domnul Aurel Șunda. Dânsul are o experiență însemnată ca antrenor, cu rezultate remarcabile și suntem convinși că va face cu brio față și în contextul actual”, a mai spus Nicolae Robu.

Structura clubului va fi modificată, iar Velcea urmează să preia postul de director sportiv. De asemenea, Călin Rosenblum va ocupa funcția de director tehnic. În ceea ce privește staff-ul tehnic, Șunda nu a anunțat nici un nume, el fiind probabil luat prin surprindere de propunerea primită.

Deşi cu jumătate de gură, Velcea a acceptat noul post, dar a subliniat că se gândeşte în continuare la antrenorat. Totuşi, el a acceptat propunerea, gândindu-se în primul rând la familie, la faptul că aceasta este la Timişoara.

Frământând în mână o foaie de hârtie pe care îşi aşternuse câteva gânduri, (deja) fostul antrenor a declarat: “Nu e ușor să faci acest pas. Eu m-am dedicat 100% clubului și, de cele mai multe ori, acest lucru nu e de ajuns. Cred că e timpul să dau curs unei noi provocări. Mulțumesc și celor care m-au susținut, și celor care m-au criticat, pentru că aşa e normal. N-o să mă las de antrenorat, dar e greu să crezi că din acest post poți ieși la pensie, ar fi chiar ideal. Am acceptat această nouă funcție și voi fi la dispoziția oricărei solicitări a domnului Șunda, căruia îi urez mult succes. Până la urmă, un sfârșit e un nou început. Eu îmi doresc să fiu în continuare alături de club, aici este familia mea. Eu pot spune că sunt mândru, domnul Şunda a venit antrenor după mine, chiar dacă el mi-a fost profesor”, a declarat Velcea.

Proaspăt “uns”, Aurel Şunda este încrezător în şansele echipei, chiar dacă situaţia echipei nu este nici pe departe una roz.

“Da cred că putem învinge la U Cluj. Noi mergem acolo la victorie, avem nevoie să recuperăm punctele pierdute”, a declarat noul antrenor despre etapa viitoare din campionat, cea care va duce ACS Poli la U Cluj.

Şunda crede că venirea sa va fi şocul de care echipa are nevoie. Vreau să fie un șoc la echipă și sper să reușesc acest lucru. “Cred că această echipă poate mai mult. E o nouă provocare pentru mine. Cer ajutorul publicului și al conducerii, cu toții trebuie să avem ca prioritate această echipă. Timișoara poate, are potențial, și trebuie să dovedim acest lucru”, a spus Șunda la investirea oficială în funcţie.

Preşedintele CJ Timiş, Titu Bojin, a cerut echipei administrative a clubului să fie mai aproape de echipă. “Jucătorii trebuie să-i simtă mai aproape. Ei trebuie să fie cu sufletul alături de echipă, să fie mai implicaţi. Eu nu zic că ei nu-şi fac treaba, dar poate că ar trebui să fie mai implicaţi. Şi domnul Staicu (n.r. preşedintele clubului ACS Poli) ar trebui să aplice mai mult atribuţiile funcţiei. Nu ar strica să fie câteodată mai şef, să ia ceva măsuri, să vadă ce e de făcut pentru a fi mai bine”, a declarat, la rândul său, Bojin.

Trimite articolul

X
Taguri:
ACS Poli ,
aurel sunda ,
concediat ,
timis online ,
timisoara ,
tion ,
vali velcea
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Școala și grădinița din satul Bacova, modernizate printr-un proiect de peste 12 milioane de lei
    2
    Președintele Nicușor Dan începe luni consultările cu partidele pentru formarea unui nou guvern
    3
    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări
    4
    Lugojul spune „stop” păcănelelor. Consiliul Local a interzis jocurile de noroc în oraș
    5
    34 de ani de administrație postdecembristă, marcați la Prefectura Timiș
    6
    Învață, plantează, descoperă. Două grădini urbane pentru albine apar la Timișoara
    7
    FOTO. Copiii au primul muzeu interactiv la Timișoara. A fost inaugurat MIC în Bastion
    8
    Băiatul din Dumbrăvița care a căzut de pe trotineta electrică este în continuare în comă
    9
    Noi restricții de trafic, de luni, la Timișoara
    10
    PROGRAM. Casa Mühle își redeschide porțile pentru comunitate

    Cele mai noi știri

    Eveniment

    VIDEO. Percheziții la „Piedone de Timiș”. Un bărbat s-a dat drept fostul șef al Protecției Consumatorilor și a „controlat” mai multe magazine

    România

    Grindeanu: „Nicușor Dan va chema rapid partidele la consultări pentru desemnarea unui nou premier"

    România

    Bolojan, după eșecul Guvernului Veștea: „România are nevoie urgent de un Executiv cu puteri depline”

    Utile

    Lucrări ale SDM în Timișoara, astăzi, 23 iunie

    Dialoguri Sănătoase

    Tendinita – durerea care nu ar trebui ignorată

    Azi în Timișoara

    Ce facem astăzi, 23 iunie 2026, în Timișoara?

    România

    Guvernul Veștea a picat la vot. Cabinetul a rămas departe de majoritatea necesară

    România

    A început votul pentru învestirea Guvernului Veștea. „Al treilea e cu noroc” au spus parlamentarii în sală

    România

    George Simion: AUR nu votează Guvernul Veștea fără clarificări din partea președintelui Nicușor Dan

    Mapamond

    Clive Davis, legenda industriei muzicale care a lansat carierele lui Whitney Houston și Alicia Keys, a murit la 94 de ani
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici