Asemănător cu greva japoneză, mai ales datorită modului ales pentru a-şi face cunoscută indignarea, cu banderole, protestul nu va viza nici pe departe clubul sau favoriţii din teren, va fi doar un nou mod al suporterilor de a-şi arăta nemulţumirea faţă de deciziile Federaţiei Române de Fotbal şi de conflictul existent datorită patrimoniului clubului şi a utilizării culorilor alb-violete. Sloganul oficial folosit în cadrul protestului va fi „Dreptate pentru Poli”. În zilele următoare, acţiunea de protest va fi extinsă, toţi timişorenii care sunt alături de echipa fanion a oraşului având posibilitatea să primească asemenea banderole violete. Se doreşte realizarea a cel puţin 50 000 de asemene banderole care să fie împărţite tuturor celor doritori să ia parte la susţinerea echipei Poli Timişoara.
Suporterii timişoreni protestează cu banderole violete pe braţe
Timişoara - La meciul din această seară cu Partizan Beograd, ultraşii FC Timişoara îşi vor încuraja echipa favorită având pe braţe banderole violete.
Citiți principiile noastre de moderare aici!