Potrivit unui comunicat al armatei sârbe, tancurile sunt de fabricaţie sovietică şi datează din timpul celui de-al doilea război mondial. Ele au fost scoase din uz în urmă cu 30 de ani şi au fost folosite de atunci numai pentru antrenamente.
Presa sârbă susţine că tancurile au fost furate pentru a fi vândute ca fier vechi, în condiţiile în care fiecare conţine aproximativ 32 de tone de oţel.
Tancuri sârbeşti, furate pentru a fi vândute ca fier vechi
Reactualizat la:
Ministerul sârb al Apărării a deschis o anchetă, după ce patru tancuri scoase din uz au fost furate dintr-o cazarmă de antrenament, la nord de capitala Belgrad.
Citiți principiile noastre de moderare aici!