„Şoferii care au comis acte periculoase vor fi trimişi la tribunal pentru tulburarea ordinii publice”, a spus şeful poliţiei, Mohammad Rouyanian.
Până acum şoferii care încălcau regulile de circulaţie erau amendaţi, li se suspenda permisul de conducere sau li se confisca maşina. Dar pentru că în ultimii cinci ani s-au înregistrat peste 100.000 de victime ale unor accidente rutiere grave, oficialităţile au adoptat măsuri mai severe.
Pedeapsa cu biciuirea este prevăzută de legea islamică pentru o serie de infracţiuni precum furt sau adulter, însă în ultimii ani aceasta a fost rar aplicată.
Citiți principiile noastre de moderare aici!