Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Eveniment
FOTO. Tot mai mulți bețivi în parcuri, piețe și în centrul Timișoarei. Polițiștii au dat amenzi

FOTO. Tot mai mulți bețivi în parcuri, piețe și în centrul Timișoarei. Polițiștii au dat amenzi

De Diana Lupulescu
la 30 May 2024 11:13
3 Comentarii

FOTO. Tot mai mulți bețivi în parcuri, piețe și în centrul Timișoarei. Polițiștii au dat amenzi

Foto: Poliția Locală Timișoara
30 May 2024 11:13
În ultima lună, peste 130 de persoane au fost sancționate de polițiștii locali din Timișoara. Motivul: au consumat alcool pe domeniul public, în special în parcuri, piețe și în zona centrală.
Scris de Diana Lupulescu - În ultima lună, peste 130 de persoane au fost sancționate de polițiștii locali din Timișoara. Motivul: au consumat alcool pe domeniul public, în special în parcuri, piețe și în zona centrală.

Trimite articolul

X

Odată cu încălzirea vremii, parcurile din Timișoara au revenit în atenția polițiștilor locali care fac zilnic patrulări ținând cont și de reclamațiile făcute de locuitori.

Astfel, și în această perioadă, unii timișoreni aleg să se relaxeze în parcuri sau pe malul Begăi cu o sticlă de alcool.

Polițiștii locali au transmis, joi, că au intensificat patrulele și le reamintesc oamenilor că este interzis prin lege consumul de alcool pe domeniul public.

„Principalul scop este acela de a preveni actele de tulburare a ordinii și liniștii publice, cum ar fi luarea de măsuri în cazul persoanelor care fac gălăgie, consumă alcool, substanțe interzise, fac mizerie și creează disconfort cetățenilor, precum și pentru a asigura prevenirea actelor de distrugere a bunurilor publice, de oprire sau staționare cu autovehiculele pe spațiile verzi și pe alei etc”, au transmis reprezentanții Poliției Locale Timișoara.

În ultima lună, polițiștii locali au aplicat 133 de sancțiuni pentru consumul de alcool pe domeniul public. Amenzile au fost date în zone precum Parcul Constructorul, Parcul Botanic, Parcul Stadion, Parcul Karlsruhe, Parcul Clăbucet și Parcul Lorena.

foto: PLT

De asemenea, oameni depistați consumând alcool au fost și în locații precum Piața Victoriei, Piața 700, FC Ripensia, Aurelianus, Piața Libertății, Eroilor de la Tisa, General I. Dragalina, Piața Doina și Proclamația de la Timișoara.

„Atragem atenția că astfel de fapte se sancționează conform Legii 61/1991 republicată, cu amenzi între 100 și 500 de lei. Verificările au la bază faptul că astfel de încălcări ale legislației pot degenera, ducând la provocarea de scandal sau chiar la violențe, dar și faptul că, ceilalți cetățeni sunt deranjați de astfel de obiceiuri și sesizează consumul de alcool pe domeniul public”, au mai precizat reprezentanții Poliției Locale Timișoara.

Trimite articolul

X
Taguri:
amenzi ,
băutură domeniul public ,
politia locala
3 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. ildy98 says:
    May 30, 2024 at 5:21 pm

    LASATI OAMENI CARE BEA DE SUPARARE IN PACE BATATVA CEL DE SUS

    Reply
  2. Qwe says:
    May 30, 2024 at 9:34 pm

    Cineva plateste vreodata amenzile astea?

    Reply
  3. VaRogInterveniti says:
    May 31, 2024 at 8:42 am

    Piata Mocioni (Sinaia) este nu doar loc de baut in public toata ziua si toata noaptea, cazare pentru acesti petrecareti, dar si o veritabila toaleta publica. Asta, la doar o aruncatura de bat de centru… Ca sa nu mai zic ca aici e statia de tramvai folosita de copiii de la Colegiu.

    Reply
  4. Cele mai citite știri

    1
    PROGRAM. Cactuși rari, ateliere și colecționari din toată țara, timp de trei zile la Timișoara
    2
    Un actor din „Game of Thrones” vine în România
    3
    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări
    4
    Județul se promovează în Germania. Primul zbor direct Berlin–Timișoara a adus jurnaliști și influenceri interesați de Banat
    5
    VIDEO. După nouă spargeri în Timișoara și Giroc, un hoț a fost prins de polițiști
    6
    FOTO. „Direcția este clară”. Primăria va contesta amenda primită de la Garda de Mediu
    7
    Șomaj, prime de angajare și sprijin financiar pentru tineri. AJOFM Timiș îi așteaptă pe absolvenți
    8
    Ambrozia trebuie distrusă acum, nu în august! Ce poți face când observi planta
    9
    UPDATE. Explozie în timpul unui incendiu la o casă din Timișoara
    10
    Ai de ocolit mai multe zone din Timișoara. Unde apar restricții și închideri de trafic

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    Cod portocaliu de furtuni în Timiș. ISU a activat grupa operativă și au fost trimise mesaje RO-ALERT

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări

    Capitală Culturală

    Ziua Timișoarei: Marija Šerifović, Monica Anghel, Nico, Andreea Voica și alți artiști urcă pe scenă

    Capitală Culturală

    Teatrul Maghiar din Timișoara încheie stagiunea cu premiera „Festen”

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Demolări cu iz politic pe strada Lacului. Primăria pune la pământ construcțiile ridicate de „Matteo”

    Capitală Culturală

    O primă audiție națională încheie stagiunea Filarmonicii Banatul

    Ştiri din Timiș

    VIDEO. Flight Festival 2026: 90.000 de oameni, trei zile și un final cu ploaie

    Capitală Culturală

    Irina Rimes, Satoshi și Dora Gaitanovici completează line-upul la Ziua Timișoarei

    Ştiri din Timiș

    VIDEO. Modernizarea căii ferate Lugoj – Timișoara, gata pe trei sferturi

    Ştiri din Timiș

    Avertisment pentru angajatori. Apa, pauzele și programul adaptat sunt obligatorii în perioadele cu temperaturi extreme
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici