Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Eveniment
FOTO. Acțiune pentru respectarea regulilor la trecerea cu calea ferată, la Giroc

FOTO. Acțiune pentru respectarea regulilor la trecerea cu calea ferată, la Giroc

De Raoul Jurchela
la 11 August 2021 21:35
12 Comentarii

FOTO. Acțiune pentru respectarea regulilor la trecerea cu calea ferată, la Giroc

foto: arhivă
11 August 2021 21:35
Acțiune a polițiștilor timișeni, miercuri, la Giroc. Oamenii legii au amplasat filtre la trecerea la nivel cu calea ferată pentru a se asigura că șoferii respectă regulile. Au reținut un permis de conducere pentru 90 de zile.
Scris de Raoul Jurchela - Acțiune a polițiștilor timișeni, miercuri, la Giroc. Oamenii legii au amplasat filtre la trecerea la nivel cu calea ferată pentru a se asigura că șoferii respectă regulile. Au reținut un permis de conducere pentru 90 de zile.

Trimite articolul

X

Acțiunea oamenilor legii s-a desfășurat între orele 17 și 19, la trecerea la nivel cu calea ferată de la intrarea în Giroc. Polițiștii și-au propus astfel să reducă riscurile accidentelor produse pe fondul nerespectării semnalizărilor rutiere la trecere la nivel cu calea ferată.

„La trecerea la nivel cu calea ferată curentă, conducătorul de vehicul este obligat să circule cu viteza redusă și să se asigure că nu se apropie un vehicul feroviar.

Conducătorul de vehicul poate traversa calea ferată curentă prevăzută cu bariere sau semibariere, dacă acestea sunt ridicate și semnalele luminoase și sonore nu funcționează, iar semnalul cu lumina albă intermitentă cu cadența lentă este în funcțiune.

Conducătorul de vehicul este obligat să oprească atunci când:

  1. barierele sau semibarierele sunt coborâte, în curs de coborâre sau de ridicare;
  2. semnalul cu lumini roșii și/sau semnalul sonor sunt în funcțiune;
  3. întâlnește indicatorul „Trecerea la nivel cu calea ferată simplă, fără bariere”, „Trecerea la nivel cu calea ferată dublă, fără bariere” sau „Oprire”.

Vehiculele trebuie să oprească, în ordinea sosirii, în locul în care există vizibilitate maximă asupra căii ferate fără a trece de indicatoarele prevăzute la lit. c) sau, după caz, înaintea marcajului pentru oprire ori înaintea barierelor sau semibarierelor, când acestea sunt închise, în curs de coborâre sau de ridicare”, transmit reprezentanții IPJ Timiș.

Acțiune pentru respectarea regulilor la trecerea cu calea ferată, la Giroc

editor Amalia Kui

Trimite articolul

X
Taguri:
razie calea ferata
12 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Ion says:
    August 12, 2021 at 12:20 am

    Problema din legislatia rutiera e ca nu se diferentiaza clar intre permiterea traversarii si oprire.
    Semnalul intermitent alb permite trecerea, dar numai dupa oprire si asigurare.
    semnalele luminoase de la trecerea la nivel NU sunt semafor sa anuleze semne de dirijare a circulatiei. Asadar, daca e indicatior de trecere la nivel sau stop, trebuie sa opresti si sa te asiguri. O problema in practica e ca exista in RO treceri si cu bariera /semibariera si cu indicatoare de trecere fara bariera sau STOP, adica o tampenie, deoarece la mai putin de 50 m de calea ferata, e interzisa oprirea… Din fericire(?) politia “sta la panda” la trecerile fara bariera, unde trebuie stiut doar ca semnalul alb iti da voie sa traversezi doar dupa ce opresti si te asiguri. Repet, semnalul alb intermitent, permite trecerea, dar nu e echivalent cu permite trecerea fara oprire si fara asigurare. De retinut si ca daca un singur bec rosu e aprins, sau daca numai semnalul sonor e activ, e interzisa trecerea, indiferent de starea barierelor sau a alorlalte semnale.
    Ar fi bune niste amenzi date si administratorului caii ferate pentru boschetii care obtureaza vederea, si niste amenzi date administratorului drumului pentru semne puse aiurea(n ai voie sa le depasesti), la distanta prea mare /prea mica de calea ferata, de unde nu vezi ba dintr o parte ba din alta… Cum de in secolul xxi nu avem inca toate trecerile cu bariere automatizate? probabil cetateanul nu considera asta o prioritate. stiu, avem wc-uri in fundul curtii… inclusiv la scoli… dar totusi, si trenul e tren.

    Reply
    • dragnia says:
      August 12, 2021 at 1:00 pm

      Vorbesti niste prostii mai mari decat capul tau ala gol:

      “SECŢIUNEA a 3-a
      Reguli pentru circulaţia vehiculelor
      Art. 138
      (1) Conducătorul de vehicul este obligat să oprească atunci când:

      a) barierele sau semibarierele sunt coborâte, în curs de coborâre sau de ridicare;

      b) semnalul cu lumini roşii şi/sau semnalul sonor sunt în funcţiune;

      c) întâlneşte indicatorul Trecerea la nivel cu calea ferată simplă, fără bariere, Trecerea la nivel cu calea ferată dublă, fără bariere sau Oprire.”
      Deci NU, cap-sec, daca e lumina alba intermitenta nu trebuie sa opresti!

      Reply
      • D says:
        August 12, 2021 at 1:37 pm

        Poi tocmai asta zice omul: aci la Giroc ai tot ce scrie acolo la punctul C, minus barierele.
        Ai, adica, o tampenie.
        Au pus semnal + 2 feluri de indicatoare.
        Good luck!

        Reply
      • Ion says:
        August 12, 2021 at 3:13 pm

        Tu intelegi ceva din ce citesti? Poate daca recitesti, ajuta. Cat despre “cap sec”, stiu si eu ce sa zic? pare asa, o jignire. Dar nu cred ai jigni tu pe cineva, chiar cap sec sa aiba.

        Reply
    • Anonim says:
      August 12, 2021 at 1:53 pm

      Trenul te omoara, nu te f**e. Opreste. E pentru binele tau

      Reply
  2. Florin 43 says:
    August 12, 2021 at 4:06 am

    Ahhahahahahaahhaha la Giroc unde bogații merg cu 160 nici amenda de 5 ani
    LA GIROC e circ băieții cu 170 seara e showw

    Reply
  3. Aia e says:
    August 12, 2021 at 7:46 am

    Cu o zi inainte a trecut un maniac la semnalul cu lumini roșii și semnalul sonor în funcțiune, daca ma bazam ca opreste si intram pe drumul principal eram lovit in plin.

    Reply
  4. Dan says:
    August 12, 2021 at 11:30 am

    Pe portiunea de la Esso la Calea ferata este o adevarata provocare sa treci drumul.
    Majoritatea masinilor au viteza mare, soferii nu observa pietonii, se asteapta si 10 min pentru a putea trece dintr-o strada laterala pe strada principala, atunci cand vrei sa traversezi 3-4 benzi.
    Nu inteleg de ce nu se pun semafoare sau macar limitatoare de viteza…

    Reply
  5. dragnia says:
    August 12, 2021 at 1:23 pm

    Vorbesti niste prostii mai mari decat capul tau ala gol:

    “SECŢIUNEA a 3-a
    Reguli pentru circulaţia vehiculelor
    Art. 138
    (1) Conducătorul de vehicul este obligat să oprească atunci când:

    a) barierele sau semibarierele sunt coborâte, în curs de coborâre sau de ridicare;

    b) semnalul cu lumini roşii şi/sau semnalul sonor sunt în funcţiune;

    c) întâlneşte indicatorul Trecerea la nivel cu calea ferată simplă, fără bariere, Trecerea la nivel cu calea ferată dublă, fără bariere sau Oprire.”
    Deci NU, cap-sec, daca e lumina alba intermitenta nu trebuie sa opresti!

    Reply
    • Klar says:
      August 12, 2021 at 10:52 pm

      Klar, tu sa nu opresti, stii cati RON te vor costa cele 9 pana la 20 puncte amenda? Undeva intre 1305 si 2900 RON. Explici tu dupa aceea de ce n-ai oprit la stop/trecere la nivel in situatia descrisa de Ion: semnal alb intermitent + indicator.
      Sau poti sa cauti pe net sa vezi daca a fost buna explicatia in instanta la altii. Bafta!

      Reply
  6. vircolacul says:
    August 12, 2021 at 2:30 pm

    Trebuie sa intelegem ca acesti domni din politia romana sint in activitate doar atunci cind se foloseste cuvintul actiune,un termen impropriu dupa parerea mea.
    Acesti domni de la politie ar trebui sa fie in ,, actiune ,, tot programul de lucru cit si dupa acest program,doar calitatea de ,,om al legii,, nu dispare atunci cind respectivii parasesc cladirea unde isi au sediul la ora 16 sau cind se termina timpul normat de lucru.
    Politist esti tot timpul de cind te ai angajat chiar si in timpul scolii mai lunga sau mai scurta,in ultimul timp cam foarte scurta,deci esti politist tot timpul , inclusiv in timpul liber si in concediu de odihna,pina iesi cam prematur la pensie si chiar cind esti pensionar daca mai esti in forma si cred ca pentru virsta de la 45 de ani in sus nu ai cum sa nu fi in forma.
    Cit despre activitatea prestata despre care se aduce vorbire in articol este foarte bine venita,din cauza faptului ca statul roman nu are bani sa instaleze bariere sau semibariere automate au loc nenumarate accidente cu victime omenesti,iar soferii nu prea respecta regulile.
    De ce nu le respecta , din prostie in primul rind,din proasta educatie si din multe alte motive.
    Binevenite ar fi niste camere de supraveghere iar cei care incalca regulile sanctionati drastic,fara exceptii si in mod constant.
    Dar ori nu sint bani ori nu este cap.
    De ce nu are bani statul roman se cunoaste foarte bine,dar asta este o alta poveste.

    Reply
  7. klaus says:
    August 12, 2021 at 8:30 pm

    Problema soferului cu bun simt e ca sta uneori 20 de minute sa astepte un tren si de multe ori nu e cel cu calatori ci unul ce duce lemne , piatra ,carbune , adica ceva ce ar trebui sa treaca noaptea nu dimineata cand oamenii se grabesc !! Asta ar trebui sa vada nenea politistul .ca de aceea se pleaca in tromba imediat dupa ce scapa romanul de la bariera aia nenorocita !! Problema e ca in tara asta sant prea multi incapabili sa gandeasca !!Ca daca ai sti – asta obligatoriu pentru putorile de la CFR , ca in 5 minute dupa lasarea barierei trece trenul ar fi altfel cu stresul la soferii ce asteapta trecerea trenului .

    Reply
  8. Cele mai citite știri

    1
    VIDEO. Demolarea Morii Prohaska, prea înaintată pentru a mai fi oprită. „Să ne facem cu toții «mea culpa» ca societate”
    2
    FOTO. Profesor de la UVT, în spatele succesului României la Olimpiada Internațională de Matematică. Lotul a câștigat șase medalii
    3
    Educație artistică la orice vârstă. Școala de Arte Timișoara anunță specializările noului an de studii creative
    4
    Consultații și tratamente stomatologice gratuite pentru copii și adolescenți, la Ambulatoriul Spitalului Municipal Timișoara
    5
    Soarele poate afecta și vederea, avertizează medicii. Cum îți poți proteja ochii în timpul verii
    6
    FOTO. Centura de Vest a Timișoarei prinde contur. Este la 8%, după două luni de lucrări
    7
    Peste 800 de milioane de lei pentru modernizarea instalațiilor feroviare. Lucrări și pe traseele din Timiș
    8
    Percheziții în Timiș într-un dosar de evaziune fiscală. Prejudiciu de aproape un milion de lei
    9
    O nouă pistă de biciclete va lega Timișoara de Ghiroda. Primăria a lansat licitația pentru proiectare
    10
    Bârnă cu bârnă, spre o nouă viață. O casă tradițională din Gârliște a ajuns la Muzeul Satului Bănățean

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    Resturile din piețele Timișoarei, transformate în energie verde. Primăria lansează un proiect pilot

    Ştiri din Timiș

    Educație artistică la orice vârstă. Școala de Arte Timișoara anunță specializările noului an de studii creative

    Mapamond

    Trump amenință că va bombarda Omanul dacă se opune planurilor SUA privind Strâmtoarea Ormuz

    Ştiri din Timiș

    Viceprimarii Timișoarei îi iau apărarea edilului-șef: „Azi e Dominic Fritz. Mâine poate fi orice român”

    România

    Grindeanu, despre legea ANI și cazul Fritz: „Aproape 50 de persoane sunt în aceeași situație”

    Ştiri din Timiș

    DJ 595E, noua legătură dintre Moșnița Veche și Centura de Sud, intră în lucru. Când ar trebui să fie gata

    Capitală Culturală

    Zilele Culturii Maghiare revin la Timișoara. Halász Judit, invitată de onoare

    Ştiri din Timiș

    Nici nu au fost introduse bine, că deja vor circula deviat. Noi rute pentru autobuzele STPT din Giroc

    Ştiri din Timiș

    CCR a declarat constituțional amendamentul Fritz din legea integrității. Reacția primarului: „Drumul meu continuă la CEDO”

    Ştiri din Timiș

    Bolojan, despre faptul că lucrările la „Dan Păltinișanu” încep pe banii CJT: „E foarte bine că se face acest parteneriat”
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici