20.000 de studenţi din 15 centre universitare din România vor protesta, marţi, începând cu ora 10.00, purtând banderole albe pentru a semnala că o reducere a subvenţiilor de cămine/cantine şi a burselor nu reprezintă o soluţie pentru scăparea ţării de criză economică, anunţă ANOSR.
Performanţă în învăţământul universitar din Timişoara. Un student de la Facultatea de Matematică şi Informatică din cadrul Universităţii de Vest a obţinut medalia de aur în faza finală a concursului „Internet Mathematical Olympiad”, organizat de Universitatea Ariel din Israel.
În perioada 19-26 iulie, Liga AC din cadrul Universităţii Politehnica demarează la Timişoara cel mai mare festival studenţesc din sud-estul Europei: International Student Week in Timişoara (ISWinT). Anul acesta, tema festivalului va fi „Closed Eyes, Open Mind”, iar la Timişoara vor veni în jur de 150 de studenţi din toate colţurile lumii.
Studenţii din Universitatea de Vest din Timisoara poartă marţi banderole albe, pentru a semnala Guvernului că nu sunt de acord cu reducerea burselor şi a subvenţiilor pentru cămine şi că ei consideră că aceasta nu este o soluţie pentru ieşirea României din criza economică.
Persoanele interesate să studieze în Ţara Soarelui Răsare sunt aşteptate vineri la Universitatea de Vest din Timişoara, pentru a afla ce programe de burse au la dispoziţie.
Vineri puteți merge la mai multe proiecții și spectacole.
Trei bărbați au fost reținuți de polițiștii din Timiș, fiind acuzați că au făcut declarații false în fața instanței într-un dosar instrumentat de Parchetul European (EPPO), care vizează presupuse fraude cu fonduri europene.
USR nu va susține în Parlament un guvern monocolor PSD, a transmis joi președintele formațiunii, Dominic Fritz. Acesta afirmă că i-a propus lui Sorin Grindeanu, președintele PSD, susținerea unui guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR, pe care îl consideră o soluție pentru depășirea actualei crize politice.
Când realitatea cotidiană pare să fie tot mai influențată de inteligența artificială, iar originalitatea devine din ce în ce mai greu de depistat, tinerii din generația Z au ajuns la o concluzie: experiențele reale sunt mai importante decât online-ul.
Casa de Cultură a Municipiului Timișoara a dat startul înscrierilor pentru sesiunea de autorizare a artiștilor stradali, care va avea loc în perioada 9-10 iulie, în Sala Lira, de pe strada Miron Costin nr. 2.
Despre cine poate apela la concordatul preventiv, care sunt avantajele acestuia și ce limite trebuie avute în vedere se va discuta în episodul 5 al podcastului „În Context cu Anca Pavel Bucșa”, care o are invitată pe Magda Budacă, avocat și practician în insolvență, astăzi, de la ora 18.
Festivalul Înghețatei Bune revine la Timișoara cu cea de-a treia ediție și promite trei zile pline de veselie, muzică și activități pentru întreaga familie. Evenimentul caritabil se desfășoară în perioada 26-28 iunie la Muzeul Satului Bănățean și beneficiază de sprijinul Consiliului Județean Timiș.