Doi bebeluşi au murit sâmbătă la Mainz, în vestul Germaniei, din cauza unei perfuzii alimentare contaminată cu o bacterie, iar alţi cinci se află într-o stare critică, a anunţat, duminică, Centrul medical universitar din acest oraş, citat de AFP.
O premieră în acest an pentru Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă din Timişoara va avea loc în noaptea de luni spre marţi. Este vorba despre o dublă prelevare de organe, de la pacienţi aflaţi în moarte cerebrală.
Echipe de medici de la Spitalul Judeţean din Timişoara, alături de specialişti din Cluj şi Bucureşti, au efectuat în noaptea de vineri spre sâmbătă cea de-a 10 prelevare de organe de anul acesta. Pacientului i s-au prelevat rinichii, oasele, tendoanele, pielea şi ficatul.
În urma tragediei de la Maternitatea Giuleşti, în Timiş s-a desfăşurat, la finele lunii august un control al reprezentanţilor Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Banat” la toate cele 16 spitale care ţin de Ministerul Sănătăţii pentru a vedea modul în care sunt respectate normele PSI. Rezultatul controlului este şocant: peste 200 de deficienţe constatate, 12 avertismente şi cinci amenzi.
Un tânăr de 26 de ani a murit, luni dimineaţă, după ce s-a aruncat de la etajul patru al unui imobil situat pe strada Baba Dochia din Timişoara.
Consiliul Județean Timiș a aprobat miercuri finanțarea unui proiect multianual prin care va fi modernizată clădirea Liceului Teoretic „A. Straistă” din orașul Anenii Noi, Republica Moldova. Finanțarea face parte dintr-un acord semnat anul trecut între cele două părți.
Un bărbat de 50 de ani din Făget a fost reținut după mai multe percheziții ale polițiștilor într-un dosar privind infracțiuni legate de exploatarea și transportul ilegal de lemn, dar și deținerea fără drept a unei arme. Cercetările continuă sub coordonarea procurorilor.
Două persoane au fost reținute la Timișoara într-un dosar de trafic de droguri, după ce polițiștii și procurorii DIICOT au descins la mai multe adrese din oraș.
Consiliul Județean Timiș a aprobat miercuri documentele necesare pentru continuarea finanțării Institutului Regional de Oncologie Timișoara prin Programul Sănătate, după ce proiectul a fost preluat din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). În prezent, lucrările sunt blocate și se află într-o etapă de tranziție între cele două surse de finanțare.
Două dintre cele mai active comunități culturale din Timișoara, CODRU și Muzicon Hub, se alătură programului Ziua Timișoarei | Timișoara City Celebration 2026, pregătind trei zile de activități dedicate familiilor, copiilor și iubitorilor de muzică alternativă.
În acest weekend, 26–28 iunie, la Muzeul Satului Bănățean din Timișoara, vă invităm să fiți parte din una dintre cele mai frumoase povești ale acestei veri: Festivalul Înghețatei Bune.
Liderul senatorilor USR, timișeanul Sorin Șipoș, susține că ultima perioadă a scos în evidență două moduri diferite de a face politică: unul bazat pe negocieri și calcule de partid, pe care îl atribuie PSD, și altul concentrat pe activitatea guvernamentală și reforme, pe care îl revendică pentru USR.
Fosta „Școală Mică” din cartierul Plopi va fi transformată într-o grădiniță modernă cu program prelungit, după ce Primăria Timișoara a obținut o finanțare europeană de 7,3 milioane de lei. Noua unitate va putea primi aproximativ 60 de copii și ar urma să fie finalizată în 29 de luni.