Luni, 23 mai, de la ora 18, la Casa Studenţilor din Timişoara va avea loc un spectacol de umor cu grupul Brigada 2 pe trei şi Mastterred, care a repurtat un succes deosebit şi în cadrul emisiunii „Românii au talent”.
Piramide înalte cât o clădire cu două etaje, replici ale hieroglifelor din Valea Regilor şi un titlu – emblemă, cu care începe istoria lirică a urbei. O capodoperă verdiană într-o superproducţie a Operei Naţionale Române din Timişoara, cu o distribuţie strălucitoare. Aceasta este formula imbatabilă în care continuă Festivalul Internaţional Timişoara Muzicală pe scena Operei: miercuri, 18 mai, de la ora 18, David Crescenzi (Italia) va dirija spectacolul cu opera Aida, de Giuseppe Verdi, o montare a regizorului Ognian Draganoff (Bulgaria).
Acidulat, haios, cinic, briliant. Sclipicios, ironic, profund, tăios şi deştept. Amuzant şi enervant. Aşa a fost spectacolul „The thrill of it all/ Cât e de minunat”, care a deschis, sâmbătă seara, minunatul Festival European al Spectacolului la Timişoara. Compania britanică Forced Entertainment se află pentru prima dată în România, iar spectacolul ei se joacă duminică, 8 mai, de la ora 19, în sala Teatrului Naţional Timişoara.
Actorul şi regizorul japonez Yoshihiro Kurita, directorul Companiei Ryutopia din Niigata, susţine la Timişoara un work-shop de arta actorului. Sub genericul „De la teatrul Nō la Shakespeare”, atelierul se desfăşoară în 13 şi 14 mai, în cadrul FEST-FDR organizat de Teatrul Naţional Timişoara.
Opera modernă românească este o rara avis pe scenele din ţara noastră. Pentru publicul din Timişoara însă, ea pare a fi doar o bizarerie atonală, greu digerabilă de vreme ce nu pleci acasă fredonând refrenuri. Aceasta ar putea fi primul dintre motivele pentru care unul dintre cele mai importante evenimente ale Festivalului Timişoara Muzicală la Filarmonica Banatul, opera „Orestia” de Aurel Stroe, s-a consumat vineri seara într-o sală aproape goală.