În baza cooperării internaționale în situații de urgență, pompierii timișeni vor participa și în acest pentru stingerea incendiilor de pădure, în sprijinul autorităților franceze.
Inspectoratul trimite o autocisternă de 30.000 de litri pentru alimentarea autospecialelor și, la nevoie, pentru furnizarea de apă potabilă, precum și patru pompieri, cu schimbarea echipelor la jumătatea lunii iulie.
Misiunea face parte din programul european de cooperare în protecția civilă și contribuie la întărirea capacității de intervenție a autorităților franceze în perioada cu risc ridicat de incendii.

Citiți principiile noastre de moderare aici!