Dacă atunci când au început lucrările de reamenajare a intersecţiei din Piaţa Bălcescu atât reprezentanţii Primăriei Timişoara, cât şi constructorul dădeau asigurări că vor face tot posibilul pentru a termina cu şantierul până la începerea anului şcolar - adică în mai puţin de două luni, chiar dacă termenul contractual este de patru luni - acum primarul Nicolae Robu spune că lucrarea va fi finalizată până la sfârşitul lui septembrie. Edilul afirmă că nu poate garanta redeschiderea completă a circulaţiei până în 15 septembrie.
Circulaţia în zona Michelangelo ar putea fi redeschisă parţial în toamnă, în a doua jumătate a lunii septembrie, dar acest lucru nu este o prioritate, spun reprezentanţii Primăriei Timişoara. Primarul Nicolae Robu susţine că lucrările de realizare a noului pasaj subteran din Piaţa Leonardo da Vinci şi de consolidare a Podului Michelangelo sunt în grafic, ba chiar că au mers mai bine decât era programat. În august ar putea intra în şantier şi Piaţa Bălcescu, unde se intenţionează amenajarea unui sens giratoriu.
Chiar dacă extinderea bulevardului Sudului, un nou drum de nici jumătate de kilometru, a durat câteva luni bune, trotuarele şi pistele pentru biciclişti care ar fi trebuit să fie realizate acolo potrivit reprezentanţilor Primăriei Timişoara nu sunt nici acum gata. Mai mult, muncitorii au dispărut de pe şantier, lăsând în urmă... mormane de pământ. Vedeţi în continuare explicaţia autorităţilor.
Acuzată că nu se preocupă de păstrarea unor vestigii istorice care au fost descoperite la realizarea fundaţiei pentru o nouă clădire pe care o ridică pe strada Oituz, fără a solicita realizarea descărcării arheologice, Universitatea de Vest Timişoara se apără şi spune că toate lucrările au fost efectuate cu respectarea legislaţiei şi a circuitului obligatoriu al documentelor.

Ştiri din Timiș

Timișoara se pregătește de căldură. Paul Trans Service pregătește mașinile pentru vară
Când temperatura urcă, sistemul de climatizare al mașinii devine esențial. O instalație de aer condiționat întreținută corect oferă răcoare rapid, funcționează mai eficient și protejează componentele importante ale sistemului.

Azi în Timișoara

Ce facem astăzi, 22 iunie 2026, în Timișoara?
Luni, 22 iunie, puteți participa la un side quest, să mergeți la un concert sau la expoziții.

Eveniment

VIDEO. Mașină căzută într-o prăpastie pe Transfăgărășan. Cum s-a produs incidentul
O mașină a căzut într-o prăpastie pe Transfăgărășan după ce a fost lăsată neasigurată. Din fericire, nimeni nu a fost rănit, deoarece autoturismul era gol. 2

Eveniment

VIDEO. Operațiune de salvare cu buldoexcavatorul: pompierii din Timișoara au recuperat un cățel blocat într-un canal
Pompierii timișoreni au intervenit pentru salvarea unui cățel căzut într-un canal. După o operațiune care a inclus săpături și utilizarea unui buldoexcavator, animalul a fost extras în siguranță și predat stăpânului. 1

Eveniment

UPDATE. Codul galben de ploi a făcut probleme în Timișoara și Giroc. Pompierii au intervenit la mai multe solicitări în doar două ore
Furtuna care a afectat Timișoara și zona metropolitană în după-amiaza zilei de duminică a pus în alertă echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență Timiș. UPDATE. Un copac s-a prăbușit peste o mașină aflată în mers

România

PSD intră la guvernare. Mizele noii coaliții și condițiile impuse Executivului Veștea
PSD a decis în unanimitate să intre la guvernare în Executivul condus de Adrian Veștea, preluând Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Dezvoltării și Ministerul Culturii și condiționând sprijinul de măsuri sociale precum majorarea salariului minim, indexarea pensiilor și renunțarea la austeritate. 3

Ştiri din Timiș

Peste 5.000 de elevi din Timiș intră în focul Evaluării Naționale. Luni începe examenul de admitere la liceu
Emoții pentru mii de absolvenți de gimnaziu din județul Timiș. Evaluarea Națională 2026 începe luni, 22 iunie, cu proba scrisă la Limba și literatura română, examenul care cântărește decisiv în admiterea la liceu.

Ştiri din Timiș

Elevii Școlii Gimnaziale nr. 18 din Timișoara, pe podium la concursul „Sanitarii Pricepuți”
Elevii Școlii Gimnaziale nr. 18 din Timișoara au obținut locul al II-lea la faza județeană a concursului de sănătate și prim ajutor „Sanitarii Pricepuți” – ediția 2026, competiție organizată de Crucea Roșie Română.

Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

Pentru detalii apasati aici