O parte din vechea fortificație austriacă și din Palanca Mare, ”cartierul extravilan” al Timișoarei din secolele XV-XVIII, sunt în pericol de a fi definitiv distruse, căci în perimetrul sitului a început construirea Institutului de Cercetări Avansate de Mediu, iar lucrarea a primit deja avizul Direcției pentru Cultură și Patrimoniu. La sesizarea arheologilor Muzeului Banatului, lucrările la fundații au fost temporar sistate. Soarta vestigiilor va fi decisă joi, într-o sedință a echipei de proiect a UVT.
Strada Cloșca este în reabilitare. Intersecţia Michelangelo va fi un şantier în următorii doi ani. Iar în această vară sunt preconizate să înceapă şi lucrările de reamenajare a cartierului Cetate şi transformarea străzilor din această zonă  în artere pietonale. Ce se întâmplă, însă, cu şoferii? Primarul Nicolae Robu oferă câteva răspunsuri.
Reprezentanţii Primăriei Timişoara au pus joi piatra de temelie pentru reabilitarea centrului istoric al oraşului. Demersul s-a făcut în campanie, dar licitaţiile nu sunt încă gata, lucrările urmând să înceapă peste câteva luni, pe sfârşit de vară sau chiar în toamnă. Proiectul va începe cu Piaţa Libertăţii, Piaţa Sfântul Gheorghe şi încă trei străzi. Ne aşteaptă doi ani de şantier.
Angajaţii societăţii de salubrizare stropesc străzile de praf în timp ce de pe şantiere maşinile ies cu roţile încărcate de noroi şi murdăresc drumurile la Timişoara. O societate din Arad a fost amendată de poliţiştii locali cu 1.500 de lei pentru că nu a asigurat o rampă de spălare sau curăţare a roţilor autovehiculelor pe un şantier din oraşul de pe Bega.
Universitatea de Vest a inaugurat joi şantierul pe care urmează să se construiască viitorul Institutului de Cercetări Avansate de Mediu(ICAM), care va fi amplasat în perimetrul campusului Oituz din Timişoara.

Ştiri din Timiș

Timișoara se pregătește de căldură. Paul Trans Service pregătește mașinile pentru vară
Când temperatura urcă, sistemul de climatizare al mașinii devine esențial. O instalație de aer condiționat întreținută corect oferă răcoare rapid, funcționează mai eficient și protejează componentele importante ale sistemului.

Azi în Timișoara

Ce facem astăzi, 22 iunie 2026, în Timișoara?
Luni, 22 iunie, puteți participa la un side quest, să mergeți la un concert sau la expoziții.

Eveniment

VIDEO. Mașină căzută într-o prăpastie pe Transfăgărășan. Cum s-a produs incidentul
O mașină a căzut într-o prăpastie pe Transfăgărășan după ce a fost lăsată neasigurată. Din fericire, nimeni nu a fost rănit, deoarece autoturismul era gol. 2

Eveniment

VIDEO. Operațiune de salvare cu buldoexcavatorul: pompierii din Timișoara au recuperat un cățel blocat într-un canal
Pompierii timișoreni au intervenit pentru salvarea unui cățel căzut într-un canal. După o operațiune care a inclus săpături și utilizarea unui buldoexcavator, animalul a fost extras în siguranță și predat stăpânului. 1

Eveniment

UPDATE. Codul galben de ploi a făcut probleme în Timișoara și Giroc. Pompierii au intervenit la mai multe solicitări în doar două ore
Furtuna care a afectat Timișoara și zona metropolitană în după-amiaza zilei de duminică a pus în alertă echipajele Inspectoratului pentru Situații de Urgență Timiș. UPDATE. Un copac s-a prăbușit peste o mașină aflată în mers

România

PSD intră la guvernare. Mizele noii coaliții și condițiile impuse Executivului Veștea
PSD a decis în unanimitate să intre la guvernare în Executivul condus de Adrian Veștea, preluând Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Dezvoltării și Ministerul Culturii și condiționând sprijinul de măsuri sociale precum majorarea salariului minim, indexarea pensiilor și renunțarea la austeritate. 3

Ştiri din Timiș

Peste 5.000 de elevi din Timiș intră în focul Evaluării Naționale. Luni începe examenul de admitere la liceu
Emoții pentru mii de absolvenți de gimnaziu din județul Timiș. Evaluarea Națională 2026 începe luni, 22 iunie, cu proba scrisă la Limba și literatura română, examenul care cântărește decisiv în admiterea la liceu.

Ştiri din Timiș

Elevii Școlii Gimnaziale nr. 18 din Timișoara, pe podium la concursul „Sanitarii Pricepuți”
Elevii Școlii Gimnaziale nr. 18 din Timișoara au obținut locul al II-lea la faza județeană a concursului de sănătate și prim ajutor „Sanitarii Pricepuți” – ediția 2026, competiție organizată de Crucea Roșie Română.

Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

Pentru detalii apasati aici