Câțiva dintre protestatarii care au ieșit duminică în stradă, la Timișoara, pentru salvarea Roșiei Montane, au înnoptat în Piața Unirii. Tinerii au amplasat câteva corturi pe iarbă și au afișat în piaţă diverse pancarte – apeluri la solidaritate și mesaje împotriva Guvernului. Protestatarii fac cu schimbul pentru ca cineva să fie în permanență acolo, iar luni seara este anunțată o nouă manifestație.
Manifestaţie artistică împotriva proiectului minier de la Roşia Montană, joi seara, la Sinagoga din Cetate. Zeci de oameni au participat la un inedit protest - „Rugăciune pentru Roşia Montană”, un recital de contrabas susţinut de Arthur Balogh.
Protest artistic, la Timişoara, împotriva proiectului minier de la Roşia Montană, după ce Guvernul a dat undă verde pentru exploatarea minereurilor auro-argentifere. La Sinagoga din Cetate, de pe strada Mărăşeşti, va avea loc, joi seara, un recital de contrabas special: „Rugăciune pentru Roşia Montană”.
Reprezentanţi ai studenţilor din organizaţiile studenţeşti din întreaga ţară vor ieşi, miercuri, pe străzile din Timişoara, pentru a-şi manifesta nemulţumirea faţă de finanţarea necorespunzătoare a educaţiei. În timpul protestului, studenţii se vor plimba alături de o vacă pe străzile din municipiu.

Ştiri din Timiș

Psihodrom aduce arta digitală și muzica electronică la Ziua Timișoarei. Trei zile de experiențe audiovizuale în Parcul Civic
Psihodrom se alătură programului „Ziua Timișoarei | Timișoara City Celebration 2026” și pregătește, între 31 iulie și 2 august, un weekend dedicat muzicii electronice, artei digitale și experimentelor audiovizuale.

România

Fritz, după noile consultări cu Nicușor Dan: „Stăm la dispoziție pentru a face parte dintr-un guvern minoritar”
USR își menține opoziția față de o coaliție cu PSD și anunță că nu va vota un guvern din care social-democrații fac parte. După consultările de la Cotroceni, Dominic Fritz a declarat că partidul este dispus să intre într-un executiv minoritar alături de PNL și UDMR, dar nu îi este frică nici de alegeri anticipate.

Ştiri din Timiș

PROGRAM. Timișoara redevine capitala folclorului mondial. Festivalul Inimilor aduce pe scena din Parcul Rozelor artiști din 13 țări
Timișoara se pregătește să devină, din nou, punctul de întâlnire al tradițiilor și culturilor din întreaga lume. Între 1 și 5 iulie, Casa de Cultură a Municipiului Timișoara organizează cea de-a 35-a ediție a Festivalului Inimilor, cel mai mare festival internațional de folclor din România și unul dintre cele mai importante evenimente de profil din Europa.

Eveniment

FOTO. Mașină confiscată și peste 200 de amenzi date de polițiști în Timiș, în doar câteva ore
Peste 200 de amenzi au fost aplicate în doar patru ore pe DN 6, în urma unei acțiuni a polițiștilor rutieri din Timiș. Controalele s-au soldat și cu câteva permise reținute, cele mai multe pentru viteză.

România

Bolojan, după o nouă rundă de negocieri: variantele unui guvern minoritar
Ilie Bolojan i-a prezentat președintelui Dan propunerea de înțelegere pentru următoarele șase luni, cu variantele unui guvern minoritar.

Ştiri din Timiș

VIDEO. Peste o lună și jumătate de când Traseul Revoluției trebuia să fie gata. Războiul din Iran, printre motivele întârzierii
Șantierul Traseului Revoluției din Timișoara, care trebuia finalizat la începutul lunii mai, este încă departe de închidere. Întârzierile sunt puse inclusiv pe seama blocării livrărilor de piatră din Iran, iar primăria cere constructorului să accelereze lucrările și avertizează cu penalități.

Ştiri din Timiș

Blocul Național Sindical cere interzicerea detectorului de minciuni la angajare: „Încalcă drepturi fundamentale și poate fi discriminatoriu”
Blocul Național Sindical (BNS) solicită interzicerea utilizării testelor poligraf în procesele de recrutare, susținând că această practică încalcă drepturi fundamentale și depășește limitele legale ale evaluării candidaților pentru ocuparea unui loc de muncă.

Ştiri din Timiș

De la Solventul până la Centură. Radiala Vest intră în etapa exproprierilor
Proiectul Radialei Vest, noua arteră care va lega strada Gării de Centura Timișoara Vest, intră în faza exproprierilor. Primăria a semnat contractul pentru această etapă, continuând investiția ce prevede un drum cu patru benzi, piste de biciclete și pasaj peste calea ferată. 2

Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

Pentru detalii apasati aici