Localnicii din satul timişean Uliuc protestează, joi dimineaţa, pentru că drumul care duce în satul lor este plin de gropi, iar autorităţile refuză să îl asfalteze. Aproximativ 15 – 20 de maşini ale localnicilor se îndreaptă spre drumul Timişoara – Buziaş, pe care vor să îl blocheze, aşa cum au mai făcut-o şi în trecut, din acelaşi motiv.
Sute de pedelişti din Timiş au plecat spre Bucureşti, vineri seara, pentru a participa la mitingul organizat de partidul din care fac parte. În Piaţa George Enescu din capitală s-au strâns mii de oameni.
Festivităţile de la Iaşi, unde, în 24 ianuarie, se serbează 155 de ani de la Unirea Principatelor Române, sunt umbrite de mici proteste. Unii manifestanţi scandează lozinci împotriva expoatării miniere de la Roşia Montană, alţii îi huiduiesc pe politicienii prezenţi la ceremonie.
Nemulțumiri mari în rândul angajaților fostei ADP, devenită acum Drumuri Municipale, după ce cele două societăți care au ca acționar unic Consiliul Local Timișoara au fuzionat. Conducerea a decis să le reducă programul de lucru pentru o perioadă de două luni, ceea ce înseamnă implicit că vor încasa și mai puțini bani, ca să facă economii la fondul de salarii. S-a motivat că nu pot fi desfăşurate lucrări de construcţii în această perioadă, chiar dacă societatea Drumuri Municipale se ocupă acum şi de gestionarea sistemului TimPark. Totul se întâmplă din cauza situației falimentare a SDM, reclamă angajații TimPark!
Soprana Diana Pap, care a protestat într-un mod inedit faţă de indiferenţa timişorenilor ce aruncă gunoaie în stradă, a decis să şteargă de pe Facebook pozele în care apărea pe o toaletă aruncată în stradă. Ea le-a lăsat şi un mesaj prietenilor ei de pe reţeaua de socializare în care explică de ce a luat această decizie.
România
Liderul AUR, George Simion, a declarat luni seara că partidul său nu ia în calcul, în acest moment, susținerea Guvernului condus de premierul desemnat Adrian Veștea, invocând pozițiile exprimate anterior de președintele Nicușor Dan față de o eventuală colaborare cu AUR.
Mapamond
Clive Davis, unul dintre cei mai influenți oameni din istoria industriei muzicale americane, a murit la vârsta de 94 de ani, la locuința sa din Manhattan. De-a lungul unei cariere care s-a întins pe mai bine de cinci decenii, producătorul și directorul unei case de discuri a descoperit și promovat unele dintre cele mai mari nume ale muzicii internaționale.
Ştiri din Timiș
Mai multe localități din județul Timiș se află luni după-amiază sub incidența unui cod portocaliu de vreme severă. Meteorologii au anunțat averse torențiale, vijelii și grindină, iar autoritățile transmit ce măsuri au luat pentru gestionarea eventualelor situații de urgență. UPDATE: Noi avertizări pentru cinci localități
Ştiri din Timiș
La Giroc continuă investițiile în infrastructura educațională, după ce a fost semnat contractul de finanțare pentru construirea unei noi grădinițe moderne în zona unității militare. Proiectul, susținut prin Programul Regional Vest 2021-2027, vine ca răspuns la creșterea constantă a numărului de familii tinere din localitate și la nevoia de extindere a serviciilor educaționale pentru preșcolari.
Capitală Culturală
Ziua Timișoarei își completează programul ediției 2026 cu un nou val de artiști care vor urca pe scena amplasată pe Bulevardul I.C. Brătianu, într-un eveniment construit în jurul temei „Diversitate”.
1
Capitală Culturală
Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” din Timișoara prezintă premiera spectacolului „Festen”, în regia lui Eugen Jebeleanu. Adaptarea scenică de Bo Hr. Hansen urmează scenariul filmului omonim de Thomas Vinterberg din 1998 și reunește, alături de actorii maghiari, numeroși colaboratori din scena culturală locală, cu intervenții muzicale, de dans, de acrobație, de drag art, de iluzionism.
Ştiri din Timiș
Primăria Timișoara a reluat demolările pe strada Lacului, vizând construcții ridicate ilegal pe domeniul public de firma Casa Matteo, asociată cu un cunoscut membru PSD. Municipalitatea acuză presiuni și intimidări, iar costurile desființării vor fi suportate de societățile implicate.
13
Capitală Culturală
Sub conducerea muzicală a dirijorului Gabriel Bebeșelea, concertul de închidere a stagiunii 2025/2026 la Filarmonica Banatul propune audienței Messa per Rossini, lucrare compusă cu peste un veac și jumătate și niciodată interpretată pe o scenă de concert din România. Soliști vor fi soprana Sara Duchovnay, mezzosoprana Lilia Istratii, tenorul John Irvin, baritonul Sergiu Garabajii și basul Alin Anca.