Proprietarul controversatului „acvariu” din Piata Operei a trimis o adresă Consiliului Local Timişoara şi primarului Gheorghe Ciuhandu prin care propune, printre altele, nici mai mult nici mai puţin decât să vândă construcţia atât de contestată de societatea civilă timişoreană, evaluată la peste două milioane de euro, municipalităţii.
Edilul-şef al Timişoarei, Gheorghe Ciuhandu, recunoaşte că în situaţia în care ar candida pentru un nou mandat ar fi avantajat de noua lege ce prevede alegerea primarilor dintr-un singur tur de scrutin, în loc de două, ca până acum, dar spune că vechea lege i se părea mai corectă.
Consilierul municipal Ciprian Bogdan (PNL) consideră că ar trebui făcută o reformă a taxelor pe care le colectează Primăria Timişoara, el susţinând că în acest moment există „zeci de taxe şi impozite” diferite, unele dintre ele având valori mici, de doar câteva sute de lei pe an şi penru a căror colectare se cheltuie mai mulţi bani decât se aduc la buget.
Cu toate că adunarea generală de vineri a organizaţiei municipale Timişoara a PNL părea ocazia perfectă pentru a-şi anunţa intenţia de a candida la fotoliul de primar, Robu le-a cerut sutelor de liberali prezenţi la întâlnire să mai aibă puţintică răbdare.
Fotografii amatori din Timişoara sunt chemaţi la concurs. Cei care vor surprinde cel mai bine, într-o fotografie, oraşul de pe Bega, vor fi răsplătiţi de primărie cu premii în valoare de 1.000 de euro.