Patru foşti angajaţi ai Direcţiei de Patrimoniu a Primăriei Timişoara, daţi afară în urma concedierilor colective de anul trecut, se vor întoarce la lucru, după ce au atacat în instanţă dispoziţiile de concediere şi au câştigat. Cei patru au fost reprezentaţi în instanţă de către Sindicatul Liber din Primaria Municipiului Timişoara.
Mai mulţi elevi ai Liceului de Arte Plastice din Timişoara au intrat în sala Consiliului Local Timişoara înaintea şedinţei de plen de marți purtând un manechin din plastic pe care scria „Omul invizibil”, „Liceul de Arte Plastice - invizibil”. Tinerii au vrut astfel să atragă atenţia asupra faptului că nu doresc să studieze la şcoala de pe bulevardul Liviu Rebreanu.
Proprietarii imobilelor din Timişoara ale căror faţade riscă să se prăbuşească peste trecători vor fi obligaţi prin lege să le refacă. Vestea bună pentru cei care locuiesc în clădiri istorice este că, din acest an, vor avea la dispoziţie 5 milioane de euro, cu dobândă preferenţială, pentru lucrări de reabilitare. Vedeţi cum puteţi accesa aceste fonduri.
Primăria Timişoara doreşte înfiinţarea unei asociaţii formate din mai multe instituţii şi organizaţii interesate să sprijine candidatura municipiului la titlul de Capitală Culturală Europeană. Cotizaţia fiecărui membru fondator va fi de 100 de lei.
Începând cu data de 1 iulie 2011, contractul de exploatare a reţelei de apă încheiat cu operatorul regional de apă şi canal Aquatim va fi reziliat. Apa consumată începând cu luna iulie se va achita la Primăria Becicherecu Mic.
Vineri puteți merge la mai multe proiecții și spectacole.
Trei bărbați au fost reținuți de polițiștii din Timiș, fiind acuzați că au făcut declarații false în fața instanței într-un dosar instrumentat de Parchetul European (EPPO), care vizează presupuse fraude cu fonduri europene.
USR nu va susține în Parlament un guvern monocolor PSD, a transmis joi președintele formațiunii, Dominic Fritz. Acesta afirmă că i-a propus lui Sorin Grindeanu, președintele PSD, susținerea unui guvern minoritar format din PNL, USR și UDMR, pe care îl consideră o soluție pentru depășirea actualei crize politice.
Când realitatea cotidiană pare să fie tot mai influențată de inteligența artificială, iar originalitatea devine din ce în ce mai greu de depistat, tinerii din generația Z au ajuns la o concluzie: experiențele reale sunt mai importante decât online-ul.
Casa de Cultură a Municipiului Timișoara a dat startul înscrierilor pentru sesiunea de autorizare a artiștilor stradali, care va avea loc în perioada 9-10 iulie, în Sala Lira, de pe strada Miron Costin nr. 2.
Despre cine poate apela la concordatul preventiv, care sunt avantajele acestuia și ce limite trebuie avute în vedere se va discuta în episodul 5 al podcastului „În Context cu Anca Pavel Bucșa”, care o are invitată pe Magda Budacă, avocat și practician în insolvență, astăzi, de la ora 18.
Festivalul Înghețatei Bune revine la Timișoara cu cea de-a treia ediție și promite trei zile pline de veselie, muzică și activități pentru întreaga familie. Evenimentul caritabil se desfășoară în perioada 26-28 iunie la Muzeul Satului Bănățean și beneficiază de sprijinul Consiliului Județean Timiș.