Desigur, vestea pierderii licenţei nu cade bine pentru nici un suporter bănăţean. „Ce pot să mai comentez... Ăsta este fotbalul modern, ce sa comentez, se amestecă banii cu sportul. Ce vină au Alexa sau ce vină are Luchin? Ei au muncit şi au vrut să facă ceva, să facă acest club cunoscut, să fie ei cunoscuţi... Asta se întâmplă atunci când unii ce n-au nici o treabă cu fotbalul nu sunt ok şi nu ştiu să rezolve problemele cu hârtiile. Sau atunci când nişte fraieri care nici măcar nu ştiu cât cântăreşte mingea de fotbal decid aşa ceva!”, ne-a declarat Ema Cernescu, liderul Asociaţiei Suporterilor Timişoreni Druckeria.
Comisia de Apel a Federaţiei Române de Fotbal a decis: FC Politehnica Timişoara a rămas fără licenţă! După ce în primă instanţă s-a decis ca Timişoara să primească dreptul de a evolua în sezonul următor al Ligii I şi în Liga Campionilor, instanţa de apel a decis ca Poli să piardă acest drept. În aceste condiţii, FC Politehnica Timişoara a fost retrogradată în Liga a treia şi nu va mai putea participa în calificările Ligii Campionilor! UPDATE. „Sunt semne de întrebare asupra modului în care se face justiţie în România”, spune viceprimarul Timişoarei Adrian Orza. UPDATE. Viitorul este incert pentru fotbaliştii lui Poli.
Venit la Politehnica Timişoara după ceva vreme petrecută în campionatul Rusiei, Sorin Ghionea s-a impus rapid în centrul apărării formaţiei bănăţene. El a sosit la Poli în luna februarie a acestui an şi a semnat un acord valabil pentru returul ultimei ediţii a campionatului, cu opţiune de prelungire pe încă un an.
Consilierii judeţeni au aprobat, în şedinţa de plen de marţi, un proiect de hotărâre prin care prelungesc protocolul de colaborare cu SC Fotbal Club Timişoara SA, pentru a arăta că susţin echipa timişoreană. Aleşii vor decide însă abia în 23 iunie dacă vor acorda clubului Poli cei 900.000 de euro promişi pentru obţinerea locului doi în campionatul naţional.
Toata suflarea fotbalistică aşteaptă decizia Comisiei de Apel a Federaţiei Române de Fotbal în cazul licenţierii celor de la FC Politehnica Timişoara pentru sezonul viitor. Deşi cu documentul care atestă obţinerea dreptului de joc în buzunar, cei de la clubul bănăţean sunt în pericol să ajungă în liga a treia.