Fotbalul timişorean are viitorul asigurat pentru că la nivel de juniori echipele bănăţene ajung tot mai des în fazele finale! La o zi după titlul naţional cucerit de selecţionata Timişului, FC Poli şi-a asigurat un loc în ultimul act al finalei Campionatului Naţional la juniori A.
Federaţia Română de Fotbal a decis sâmbătă seara să ia poziţie în problema licenţierii cluburilor de fotbal. O poziţie cel puţin interesantă. Organismul FRF de la care se aştepta salvarea (sau nu) celor de la Poli, Comitetul Executiv, nu-şi asumă în niciun fel luarea unei decizii în ceea ce priveşte procedura de licenţiere!
Comisia de Soluţionare a Litigiilor din cadrul Ligii Profesioniste de Fotbal are în aceste zile tot mai mult de lucru. Iar numele Poli Timişoara e din plin prezent între documentele LPF. Prima soluţie dată a fost în cazul Laszlo Sepsi. Fundaşul poliştilor a cerut şi primit de la Ligă o hârtie oficială care stabileşte obligaţiile angajatorului de a-i plăti drepturile salariale restante.
Unul dintre motivele pentru care Politehnica Timişoara nu a primit licenţa din partea FRF a fost legat şi de datoriile clubului la bugetul de stat. Preşedintele PNL Timiş, Nicolae Robu, crede că echipa a fost supusă unui „tratament discreţionar” din moment ce pe site-ul Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF) Poli figurează cu o datorie de... 2.700 de lei.
Daniel Funeriu, Ministrul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului şi-a manifestat intenţia de a se întâlni joi, la Timişoara, cu rectorii instituţiilor de învăţământ superior de pe Bega, întâlnirea urmând să aibă loc la Casa Politehnicii.