Cea mai importantă piesă a formaţiei FC Politehnica Timişoara, Ianis Zicu, nu a mai ajuns la reunirea lotului echipei bănăţene. Înţelegerea lui Zicu cu TSKA Sofia e ca şi parafată. Fotbalistul va părăsi echipa Poli.
Stadionul „Dan Păltinişanu” a găzduit miercuri primul antrenament al sezonului pentru jucătorii de la FC Polithenica Timişoara. Sub bagheta lui Dusan Uhrin s-au aliniat mai mult jucători tineri, fie întorşi de la echipele la care au fost împrumutaţi de club, fie de la echipele de juniori.
Căpitanul Politehnicii Timişoara din ultimele sezoane, Dan Alexa, regretă că a plecat din Banat, dar speră să se întoarcă peste doi ani, în postura de antrenor. El recunoaşte că a primit o ofertă de prelungire a contractului de la echipa alb-violetă, dar acest lucru presupunea să rămână la Poli nu ca şi jucător, ci pe banca tehnică.
Ceea ce se ştia deja s-a confirmat: Poli Timişoara nu va gusta în acest an din plăcerea Champions League. UEFA a prezentat lista echipelor ce vor începe calificările în această ediţie a competiţiei intercluburi. Iar pe lista formaţiilor ce vor lua startul în runda a treia a calificărilor, ultima înainte de faza grupelor, a fost trecută FC Vaslui.
Ziua de marţi, 14 iunie, va fi cea a adevărului pentru lotul lui FC Politehnica Timişoara. La ora 18, la stadionul Dan Păltinişanu este aşteptat întreg lotul, inclusiv antrenorul Dusan Uhrin.