Delegaţia FC Politehnica Timişoara a plecat sâmbătă dimineaţa în primul cantonament al verii. Fotbaliştii şi staff-ul tehnic al clubului au luat drumul Ungariei şi vor rămâne în perioada următoare la Debrecen, un loc deja tradiţional pentru timişoreni. Lotul deplasat este alcătuit în cea mai mare parte din tineri, mulţi dintre ei de la echipa a doua sau de la formaţiile de juniori ale clubului, ajunse în fazele finale ale campionatelor la categoriile lor de vârstă.
Antrenorul ceh Dusan Uhrin a venit la finalul anului trecut la Poli Timişoara şi a reuşit să ducă echipa până pe locul al doilea al campionatului. Desigur, şi el este direct afectat de lipsirea clubului de licenţa de joc pentru sezonul viitor. Nimeni nu ştie dacă Uhrin va continua sau nu la Timişoara, în condiţiile în care formaţia alb-violetă ar putea ajunge chiar în liga a treia a campionatului românesc.
După apariţia în presă a declaraţiei şocante a şefului celor de la Poli, acesta nu a dorit să admită că ar intenţiona se lege cu lanţuri de sediul UEFA. Vineri dimineaţa, el a spus că nu a făcut o asemenea declaraţie. „Nu există subiectul, nu am dat nici o declaraţie celor de la Fanatik. Eu sunt de câteva zile plecat din ţară”, a declarat, vineri dimineaţa, Marian Iancu.
Patronul celor de la FC Politehnica Timişoara, Marian Iancu, se gândeşte la măsuri extreme. El a anunţat că se va adresa Tribunalului de Arbitraj Sportiv de la Lausanne pentru a i se face dreptate, după ce echipa sa a rămas fără licenţă de joc pentru sezonul viitor.
Federaţia Română de Handbal a stabilit programul campionatului Ligii Naţionale de handbal masculin. Politehnica Timişoara va evolua cu două echipe nou promovate în primele trei runde din sezonul 2011 - 2012.