Nebuloasă totală la şedinţa Comitetului Executiv al FRF! După ce membrii acestuia au hotărât ca Poli să joace şi sezonul viitor în prima ligă, preşedintele Federaţiei, Mircea Sandu, a decis să întoarcă această decizie. În consecinţă, Poli Timişoara este, deocamdată, tot în divizia a doua!
La sediul Federaţiei Române de Fotbal (FRF) s-a întrunit astăzi Comitetul Executiv. Şefii din fotbalul românesc au decis soarta celor de la FC Poli Timişoara, Gloria Bistriţa şi FC Bihor Oradea.
Poli Timișoara e campioană națională la fotbal. Trupa pregătită de Robert Frușa şi-a trecut în palmares duminică titlul naţional la categoria juniorilor A, la un an după ce cucerea aurul şi la categoria inferioară. Alb-violeţii au învins Viitorul Constanța cu 2-1 în ultimele secvenţe.
Delegaţia celor de la FC Poli Timişoara nu a avut de efectuat decât o scurtă deplasare pentru a ajunge în locul de susţinere al primului cantonament al verii, la Debrecen. în Ungaria. După o scurtă acomodare cu locul de cazare, fotbaliştii au fost deja scoşi la antrenament de antrenorul Dusan Uhrin.
Chiar dacă va activa în liga a doua sau chiar în cea de-a treia divizie, Poli Timişoara o va face cu fruntea sus. Şi cu numele adevărat, FC Politehnica, dar şi palmaresul istoric aflat în patrimoniu. Clubul a anunţat că în scurt timp se va depune la Registrul Comerţului documentaţia care atestă acest lucru. Ultimul pas va fi trimiterea actelor la Federaţia Română de Fotbal.