Reprezentanţii SC Fotbal Club Politehnica Timişoara, cea care deţine clubul omonim, prezintă publicului o nouă serie de documente. De această dată nu se referă la lupta cu Federaţia Română de Fotbal pentru licenţa de joc, ci la disputa cu Agenţia Naţională de Administrare Fiscală în problema datoriilor la buget.
Problema sechestrului pe bunurile societăţii care deţine clubul de fotbal Politehnica Timişoara adună noi pagini la dosar. Acest sechestru există de mai mult timp. Vestea bună este că datoria existentă ar putea fi redusă. Săptămâna trecută, clubul Poli a depus o solicitare de reanalizare a dosarului, cerând reducerea datoriilor înregistrate.
Unul dintre cei mai promiţători tineri fotbalişti români, Alex Bourceanu, este aşteptat vineri să se alăture lotului de la Poli Timişoara. Deşi există discuţii despre plecarea sa deocamdată nu s-a întâmplat nimic concret în acest sens. Bourceanu spune că el are un contract valabil cu Poli, pe care vrea să-l respecte, dar ar prefera să nu joace în liga secundă.
Politehnica Timişoara a deschis lista transferurilor cu un portar, sârbul Milan Djuricin fiind primul transfer al studenţilor în această vară. Goalkeeperul în vârstă de 28 de ani va îmbrăca tricoul alb-violet pentru următoarele două sezoane.
Departe de scandalurile marca FRF, componenţii formaţiei Poli Timişoara îşi continuă stagiul de pregătire de la Debrecen. Jucătorii lui Dusan Uhrin efectuează sesiuni zilnice de antrenament. Vestea bună este că efectivul echipei a rămas acelaşi cu cel cu care s-a plecat în cantonament. Nu a mai plecat niciun jucător de la echipă.