Subiectul retrogradării lui FC Politehnica Timişoara devine viral în domeniul politic! După ce Corneliu Vadim Tudor şi Cristian Buşoi au lansat interpelări pe această temă în Parlamentul European, după ce primarul Timişoarei Gheorghe Ciuhandu a fost în audienţă la preşedintele FRF, Mircea Sandu, iată că şi Comisia de Învăţământ, Ştiinţă, Tineret şi Sport a Senatului României a devenit interesată de problema clubului Poli.
Selecţionata naţională a României a jucat miercuri dimineaţa de la ora 4 cu formaţia similară a Braziliei. Partida a avut loc la Sao Paulo, fiind inclusă în turneul sud-american al tricolorilor. Meciul de adio al lui Ronaldo i-a avut în teren şi pe cei patru jucători de la Poli selecţionaţi.
Chiar dacă Dan Alexa nu a semnat deja efectiv cu Rapid, aproape sigur el va ajunge la formaţia giuleşteană. Alături de el, la echipa ce va fi antrenată sezonul viitor de Răzvan Lucescu, tot de la Poli ar fi trebuit să ajungă şi Ianis Zicu, golgheterul la zi al campionatului. Pentru Zicu a apărut și varianta TSKA Sofia.
Primarul Timişoarei, Gheorghe Ciuhandu, s-a întâlnit cu preşedintele Federaţiei Române de Fotbal. El a anunţat la sfârşitul săptămânii trecute că doreşte o audienţă la şeful fotbalului românesc, pentru a afla de la cea mai autorizată sursă situaţia reală privind subiectului licenţei clubului pentru sezonul viitor.
După ce avocatul jucătorului Laszlo Sepsi, parlamentarul Tudor Chiuariu, a anunţat demararea procedurilor la instanţa de dreptul muncii, pentru declararea fotbalistului ca fiind liber de contract, Liga Profesionistă de Fotbal s-ar fi decis să ia o primă decizie în acest caz.