După ce din toamna anului trecut şi până acum multe dintre parcurile Timişoarei s-au umplut de bălării şi gunoaie, reprezentanţii primăriei au anunţat în sfârşit, vineri, semnarea unor noi contracte pentru întreţinerea spaţiilor verzi. Nu pentru tot oraşul însă, ci doar pentru două zone, de care se vor ocupa tot doi dintre vechii operatori, Horticultura şi Rogera. Vorbim despre contracte de 23 de milioane de euro pe 4 ani!
Timişorenii ar putea ajunge să se relaxeze sub palmieri în parcurile din centrul oraşului. Să avem palmieri mari, de grădină, care să fie plantaţi la sol, fără să fie nevoie să fie duşi la iernat, aşa cum se întâmplă cu cei amplasaţi acum în ghivece pe două dintre bulevardele centrale ale Timişoarei – acesta este visul şefului de la Horticultura. Iar câteva exemplare au fost achiziţionate deja. Totul depinde de cum se vor ”comporta” aceşti arbori exotici odată plantaţi...
Nu, primarul Nicolae Robu nu a dispus, din Maroc, acolo unde se află în vizită oficială în aceste zile, înfrumuseţarea Pieţei Victoriei cu palmieri, ci este vorba despre câţiva arbori exotici care au apărut joi în centrul Timişoarei pentru a fi expuşi în cadrul Festivalului Timfloralis. Aşadar, de la primul festival al florilor organizat la Timişoara nu vor lipsi... palmierii, prezentaţi de Horticultura.
La aşa o vreme, care te duce deja cu gândul la vacanţă, palmierii nu puteau să mai rămână ascunşi de văzul lumii. Arborii exotici au reapărut miercuri în centrul oraşului, fiind aşezaţi pe bulevard după ce au iernat la Horticultura, aşa cum este deja obiceiul încă de acum 2 ani. Au mai fost cumpăraţi câţiva... Sunt aproape 50 acum!
În timpul vizitei în Belgia, la Parlamentul European, primarul Nicolae Robu a avut ocazia să viziteze, timp de câteva ore, şi o fostă Capitală Culturală a Europei – Bruges. Pe parcursul promenadei, edilul a fost cel mai mult impresionat de teii împletiţi care se găsesc pe străzile oraşului medieval, aşa că a decis să ”fure” ideea belgienilor şi să aducă aceşti copaci şi la Timişoara.
Ştiri din Timiș
Pentru copiii din două cartiere ale Timișoarei se pregătesc noi spații de joacă. Primăria anunță că lucrările de pe strada Orșova au ajuns într-o etapă avansată, iar pe strada Mureș au început deja modernizările, parte din programul de reabilitare a zece locuri de joacă din oraș.
Ştiri din Timiș
Ziua Drapelului Național al României va fi marcată vineri, 26 iunie, la Timișoara, printr-o serie de ceremonii militare și religioase organizate de autorități.
România
Sorin Grindeanu declară, după consultările cu Nicușor Dan de marți, că PSD își asumă guvernarea, inclusiv funcția de premier.
Sănătate
Mai multe asistente medicale de la Spitalul CFR Timișoara ar fi intrat în grevă japoneză. Acțiunea are loc fără întreruperea activității medicale, fiind o formă de protest simbolic desfășurată în mai multe unități sanitare încă de la începutul lunii, prin care membrii sindicatului Sanitas Timiș protestează noua lege a salarizării.
Ştiri din Timiș
Municipalitatea caută soluții pentru a reduce conflictele dintre bicicliști și pietonii din centrul Timișoarei. Principala problemă este creșterea numărului de curieri pe bicicletă, iar primăria ia în calcul trasee dedicate care să traverseze cartierul Cetate fără a afecta zonele aglomerate.
Eveniment
Polițiștii din Timișoara au făcut o percheziție într-un dosar în care un bărbat de 32 de ani este cercetat după ce, în mediul online, au apărut clipuri în care s-a prezentat ca reprezentant al unor instituții ale statului și a făcut așa-zise controale la mai multe magazine UPDATE. Tiktokerul, reținut pentru 24 de ore
Capitală Culturală
Managerul Teatrului German de Stat Timișoara (TGST), Lucian Vărșăndan, se va retrage din funcție începând cu data de 1 septembrie 2026. El a condus TGST timp de 15 ani, începând cu anul 2007.