Atenţie, marţi vor fi probleme în furnizarea apei calde şi a căldurii în zona centrală a Timişoarei! Vor fi afectaţi consumatorii din Piaţa Libertăţii, Piaţa Sfântul Gheorghe şi de pe alte câteva străzi din zonă, anunţă reprezentanţii societăţii de termoficare Colterm.
Compania de termoficare din Timişoara, Colterm, a anunţat că în această lună va efectua citirea contoarelor de energie termică şi apă caldă inclusiv în zilele de sâmbătă şi duminică.
Locuitorii de pe câteva străzi din zona Medicinei – Tipografilor din Timişoara vor începe săptămâna fără apă caldă la robinete, pentru că reprezentanţii Colterm au programat lucrări de mentenanţă, luni, în zona respectivă. Vor fi afectaţi inclusiv consumatorii de pe bulevardul Take Ionescu.
Locuitorii de pe Calea Dorobanţilor din Timişoara şi alte câteva străzi din zonă vor rămâne miercuri fără apă caldă la robinete şi fără căldură, din cauza unei avarii care a apărut la reţeaua termică, anunţă reprezentanţii societăţii Colterm.
De multe ori angajaţii companiei timișorene furnizoare de energie termică au acces dificil la contoarele care arată câtă căldură s-a livrat asociaţiilor de proprietari. Ceea ce duce la dificultatea stabilirii corecte a facturilor. Pentru a rezolva această problemă, Federaţia Asociaţiilor de Locatari din Timişoara (FALT) şi Colterm au decis să monteze contoare cu citire radio. Se vor implementa, dar nu imediat, spune compania.
Mapamond
Bilanțul dublului cutremur din Venezuela a continuat să se agraveze vineri, ajungând la 920 de morți și peste 50.000 de dispăruți.
Eveniment
Polițiștii Secției 4 Poliție Rurală Peciu Nou au depistat un bărbat, în vârstă de 61 de ani, condamnat la 1 an și 6 luni de închisoare pentru furt.
Ştiri din Timiș
Au început pregătirile pentru reconstrucția completă a pasajului Slavici–Polonă din Timișoara. În câteva săptămâni vor fi introduse restricții de trafic, iar circulația va fi deviată pe un drum provizoriu amenajat de constructor.
Ştiri sportive
Franța, Spania și Belgia au câștigat grupele după ultimele meciuri disputate vineri la Campionatul Mondial 2026, în timp ce Senegal și Capul Verde au obținut calificarea în șaisprezecimi. Uruguayul a fost eliminat, iar Iranul încă speră.
Ştiri din Timiș
Luni, Timișul va fi vizat de Cod Roșu de caniculă, până miercuri.
4
Utile
Sâmbătă, 27 iunie, au loc mai multe lucrări realizate de SDM Timișoara care vizează reparații rutiere.
Eveniment
Trafic îngreunat sâmbătă pe A1 Timișoara-Lugoj după ce un autotren a ajuns pe sensul opus de circulație.
Azi în Timișoara
Sâmbătă puteți merge la mai multe spectacole și proiecții.