Cald afară, cald şi-n casele oamenilor, pentru că societatea de termoficare nu a oprit încă furnizarea agentului termic, deşi primăvara s-a instalat deja la Timişoara. Iar timişorenii racordaţi la sistemul centralizat vor plăti facturi pe măsură, pentru că reprezentanţii Colterm spun că nu pot opri căldura până la sfârşitul lunii aprilie, chiar dacă temperaturile sunt ridicate. Oficialii companiei le recomandă abonaţilor să îşi reducă singuri consumul.
Locuitorii de pe mai multe străzi din zonele Lipovei, Aradului, Circumvalaţiunii şi Elisabetin vor rămâne marţi fără apă şi fără căldură, timp de câteva ore, din cauza unor lucrări programate de reprezentanţii societăţii Colterm. Vedeţi dacă că număraţi printre consumatorii afectaţi.
Începând cu 1 aprilie, circulaţia autobuzelor de pe linia Expres 8 va fi deviată timp de mai bine de două luni, din cauza unor lucrări efectuate de Colterm pe strada Izlaz.
Locuitorii de pe Bulevardul Mihai Viteazu, Splaiul Tudor Vladimirescu şi alte câteva străzi din zona Elisabetin din Timişoara vor rămâne marţi fără apă caldă la robinete şi fără căldură în case, timp de mai multe ore, din cauza unor lucrări programate de Colterm.
Locuitorii de pe mai multe străzi din zona Bucovina – Mehala din Timişoara vor rămâne miercuri fără apă caldă şi fără căldură, anunţă reprezentanţii societăţii de termoficare Colterm. Problemele sunt cauzate de o avarie care a apărut la reţeaua primară.
Mapamond
Bilanțul dublului cutremur din Venezuela a continuat să se agraveze vineri, ajungând la 920 de morți și peste 50.000 de dispăruți.
Eveniment
Polițiștii Secției 4 Poliție Rurală Peciu Nou au depistat un bărbat, în vârstă de 61 de ani, condamnat la 1 an și 6 luni de închisoare pentru furt.
Ştiri din Timiș
Au început pregătirile pentru reconstrucția completă a pasajului Slavici–Polonă din Timișoara. În câteva săptămâni vor fi introduse restricții de trafic, iar circulația va fi deviată pe un drum provizoriu amenajat de constructor.
Ştiri sportive
Franța, Spania și Belgia au câștigat grupele după ultimele meciuri disputate vineri la Campionatul Mondial 2026, în timp ce Senegal și Capul Verde au obținut calificarea în șaisprezecimi. Uruguayul a fost eliminat, iar Iranul încă speră.
Ştiri din Timiș
Luni, Timișul va fi vizat de Cod Roșu de caniculă, până miercuri.
2
Utile
Sâmbătă, 27 iunie, au loc mai multe lucrări realizate de SDM Timișoara care vizează reparații rutiere.
Eveniment
Trafic îngreunat sâmbătă pe A1 Timișoara-Lugoj după ce un autotren a ajuns pe sensul opus de circulație.
Azi în Timișoara
Sâmbătă puteți merge la mai multe spectacole și proiecții.