Tragedie la Recaș. Doi soți și-au pierdut viața în urma unui accident rutier. Vremea s-a înmuiat. Vedem astfel ce se întâmplă pe șantierul Michelangelo.
Reprezentanţii Federaţiei Asociaţiilor de Locatari Timișoara (FALT) şi cei ai furnizorului de energie termică în oraş, Colterm, au purtat o serie de discuţii pentru a se rezolva problema sosirii la timp a facturilor la blocuri. Întârzierea conducea la imposibilitatea realizării în timp util a tabelelor de cheltuieli şi la plata de penalităţi.
Locuitori de pe zeci de străzi din Timişoara, în principal din zona Campusului Universitar – Piaţa Crucii, vor rămâne miercuri fără apă caldă la robinete şi fără încălzire, din cauza unei avarii la reţeaua termică. Se va interveni pentru remedierea ei, dar se va întrerupe furnizarea apei şi a căldurii pe un număr de peste 30 de străzi.
În Timișoara s-au făcut deja investiţii, pe bani europeni, pentru conformarea la normele de protecţie a mediului privind emisiile poluante în aer şi creşterea eficienţei în alimentarea cu căldură, prin lucrările de retehnologizare care au avut loc în ultimii ani printr-un proiect implementat deja de Colterm, iar pasul următor ar trebui să fie reabilitarea reţelelor termice primare şi secundare din oraș. Vorbim despre un nou proiect, în valoare de 30 de milioane de euro.
Apa rece ”servită” şi plătită pe post de apă caldă continuă să fie una dintre principalele probleme reclamate de abonaţii Colterm, motiv pentru care unii şi aleg să renunţe la sistemul centralizat. Ce le promite conducerea societăţii de termoficare timişorenilor care uneori aşteaptă şi zeci de minute să vină apa caldă? Că prin toamna anului 2015 ar trebui să nu mai întâmpine probleme!
Mapamond
Bilanțul dublului cutremur din Venezuela a continuat să se agraveze vineri, ajungând la 920 de morți și peste 50.000 de dispăruți.
Eveniment
Polițiștii Secției 4 Poliție Rurală Peciu Nou au depistat un bărbat, în vârstă de 61 de ani, condamnat la 1 an și 6 luni de închisoare pentru furt.
Ştiri din Timiș
Au început pregătirile pentru reconstrucția completă a pasajului Slavici–Polonă din Timișoara. În câteva săptămâni vor fi introduse restricții de trafic, iar circulația va fi deviată pe un drum provizoriu amenajat de constructor.
Ştiri sportive
Franța, Spania și Belgia au câștigat grupele după ultimele meciuri disputate vineri la Campionatul Mondial 2026, în timp ce Senegal și Capul Verde au obținut calificarea în șaisprezecimi. Uruguayul a fost eliminat, iar Iranul încă speră.
Ştiri din Timiș
Luni, Timișul va fi vizat de Cod Roșu de caniculă, până miercuri.
4
Utile
Sâmbătă, 27 iunie, au loc mai multe lucrări realizate de SDM Timișoara care vizează reparații rutiere.
Eveniment
Trafic îngreunat sâmbătă pe A1 Timișoara-Lugoj după ce un autotren a ajuns pe sensul opus de circulație.
Azi în Timișoara
Sâmbătă puteți merge la mai multe spectacole și proiecții.