Veşti bune pentru timişorenii racordaţi la sistemul centralizat de încălzire. Cel puţin în această iarnă, Colterm nu va majora preţul gigacaloriei, însă conducerea societăţii de termoficare susţine că acest lucru depinde de mai mulţi factori.
Conducerea societăţii aproape falimentare în trecut, controlată de Consiliul Local Timişoara – Colterm – a anunţat, joi, că va încheia anul acesta pe profit, situaţie nemaîntâlnită în ultimii opt ani. Mai mult, potrivit directorului societăţii de termoficare din Timişoara, profitul nu este unul mic: 40 de milioane de lei. În ceea ce priveşte anul 2015, conducerea Colterm doreşte să investească în reabilitarea reţelei de distribuţie şi în generarea de electricitate.
Locuitorii de pe mai multe străzi din zona Lunei din Timișoara vor începe săptămâna fără apă la robinete și fără încălzire. Problemele legate de furnizarea utilităților sunt legate de anumite lucrări programate în zonă la rețelele de apă, anunță reprezentanții Aquatim și cei ai Colterm.
Societatea de termoficare din Timişoara anunţă că este nevoită să întrerupă furnizarea încălzirii şi apei calde în zona Brâncoveanu-Odobescu din cauza unor lucrări efectuate de către Enel.
Compania de termoficare din Timişoara, Colterm, anunţă timişorenii racordaţi la sistemul centralizat de încălzire că este nevoită să întrerupă furnizarea apei calde şi a încălzirii pe mai multe artere din zona de sud a municipiului, din cauza unor lucrări de reparaţii ce vor fi efectuate de către Enel.
Mapamond
Bilanțul dublului cutremur din Venezuela a continuat să se agraveze vineri, ajungând la 920 de morți și peste 50.000 de dispăruți.
Eveniment
Polițiștii Secției 4 Poliție Rurală Peciu Nou au depistat un bărbat, în vârstă de 61 de ani, condamnat la 1 an și 6 luni de închisoare pentru furt.
Ştiri din Timiș
Au început pregătirile pentru reconstrucția completă a pasajului Slavici–Polonă din Timișoara. În câteva săptămâni vor fi introduse restricții de trafic, iar circulația va fi deviată pe un drum provizoriu amenajat de constructor.
Ştiri sportive
Franța, Spania și Belgia au câștigat grupele după ultimele meciuri disputate vineri la Campionatul Mondial 2026, în timp ce Senegal și Capul Verde au obținut calificarea în șaisprezecimi. Uruguayul a fost eliminat, iar Iranul încă speră.
Ştiri din Timiș
Luni, Timișul va fi vizat de Cod Roșu de caniculă, până miercuri.
4
Utile
Sâmbătă, 27 iunie, au loc mai multe lucrări realizate de SDM Timișoara care vizează reparații rutiere.
Eveniment
Trafic îngreunat sâmbătă pe A1 Timișoara-Lugoj după ce un autotren a ajuns pe sensul opus de circulație.
Azi în Timișoara
Sâmbătă puteți merge la mai multe spectacole și proiecții.