Locuitorii de pe mai multe străzi din zona Cetate şi zona Mircea cel Bătrân din Timişoara vor începe ziua de joi fără apă caldă la robinete şi fără căldură, din cauza unor lucrări programate de Colterm, anunţă reprezentanţii companiei locale de termoficare.
Primarul Timişoarei insistă şi susţine că municipiul nu a primit niciun leu de la Guvern. În timpul conferinţei de presă de vineri, Robu a pus mâna şi pe o pancartă pe care scria „ZERO LEI” pentru a transmite mai bine mesajul său. El a explicat că nici recenta decizie a Guvernului de a stinge o parte a datoriilor Colterm nu poate fi inclusă ca virare de bani deoarece, efectiv, Guvernul nu a virat niciun leu. Altul era, însă, discursul primarului în 2012.
Locuitorii de pe mai multe străzi din zona centrală a Timişoarei, din Piaţa Victoriei, de pe Piatra Craiului, de pe Calea Circumvalaţiunii, Calea Bogdăneştilor şi alte artere, vor rămâne joi fără apă caldă la robinete şi fără căldură, din cauza unor lucrări programate de Colterm.
Consiliul Local Timişoara a adoptat recent o nouă hotărâre menită să crească numărul abonaţilor Colterm. Se stabilesc noi obligaţii cu privire la branşări/ rebranșări. Construcţiile noi care se ridică din bani de la bugetul local trebuie să fie obligatoriu racordate la sistemul centralizat de încălzire. Totodată, se prevede obligativitatea rebranşării în cazul clădirilor existente ale instituţiilor publice care vor fi reabilitate cu fonduri de la primărie. Pentru a putea să mai acceadă la bani europeni, Coltermul trebuie să-şi menţină numărul de clienți.
Locuitorii din zona centrală a Timişoarei vor rămâne marţi fără apă caldă la robinete, pentru că se va interveni pentru remedierea unei avarii. Tot marţi, reprezentanţii Colterm au programat lucrări de modernizare şi se va întrerupe furnizarea apei calde cu bulevardele Revoluţiei şi C.D. Loga, precum şi pe alte străzi din zonă.
Mapamond
Bilanțul dublului cutremur din Venezuela a continuat să se agraveze vineri, ajungând la 920 de morți și peste 50.000 de dispăruți.
Eveniment
Polițiștii Secției 4 Poliție Rurală Peciu Nou au depistat un bărbat, în vârstă de 61 de ani, condamnat la 1 an și 6 luni de închisoare pentru furt.
1
Ştiri din Timiș
Au început pregătirile pentru reconstrucția completă a pasajului Slavici–Polonă din Timișoara. În câteva săptămâni vor fi introduse restricții de trafic, iar circulația va fi deviată pe un drum provizoriu amenajat de constructor.
1
Ştiri sportive
Franța, Spania și Belgia au câștigat grupele după ultimele meciuri disputate vineri la Campionatul Mondial 2026, în timp ce Senegal și Capul Verde au obținut calificarea în șaisprezecimi. Uruguayul a fost eliminat, iar Iranul încă speră.
Ştiri din Timiș
Luni, Timișul va fi vizat de Cod Roșu de caniculă, până miercuri.
6
Utile
Sâmbătă, 27 iunie, au loc mai multe lucrări realizate de SDM Timișoara care vizează reparații rutiere.
Eveniment
Trafic îngreunat sâmbătă pe A1 Timișoara-Lugoj după ce un autotren a ajuns pe sensul opus de circulație.
Azi în Timișoara
Sâmbătă puteți merge la mai multe spectacole și proiecții.