tion.ro Web analytics

Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
Select Page


Tion
Capitală Culturală
PROGRAM. Festivalul Ceau, Cinema! revine la Timișoara. Filme multiculturale și pentru copii, în cinci locații din oraș

PROGRAM. Festivalul Ceau, Cinema! revine la Timișoara. Filme multiculturale și pentru copii, în cinci locații din oraș

De Carys Gligor
la 15 July 2024 15:30 Reactualizat la: 17 July 2024 09:20

PROGRAM. Festivalul Ceau, Cinema! revine la Timișoara. Filme multiculturale și pentru copii, în cinci locații din oraș

foto: Ceau, Cinema!
15 July 2024 15:30 Reactualizat la: 17 July 2024 09:20
De miercuri până duminică, 17-21 iulie 2024, va avea loc festivalul Ceau Cinema!, un festival dedicat filmelor europene.
Scris de Carys Gligor - De miercuri până duminică, 17-21 iulie 2024, va avea loc festivalul Ceau Cinema!, un festival dedicat filmelor europene.

Trimite articolul

X

Programul conține aproape 40 de filme, dar și trei expoziții, un atelier pentru tineri și sesiuni de dezbateri. Filmele vor fi ecranizate la Cinema Timiș, Cinema Victoria, Grădina de Vară Capitol, Piața Traian și Faber.

Festivalul va debuta miercuri, 17 iulie, la ora 19, cu filmul francez „Extrasezon” la Cinema Timiș. Filmul din 2023, în regia lui Stéphane Brizé, urmărește povestea de dragoste dintre un actor celebru și o profesoară de pian, care se regăsesc după mai mulți ani. Filmul face parte din categoria „Focus Franța” a festivalului, în care publicul poate privi 6 dintre cele mai vizionate filme franceze din ultimul an. Din această secțiune mai fac parte „Al doilea act” în regia Quentin Dupieux, film care a deschis Festivalul de la Cannes din acest an, comedia „Un an dificil” regizată de Olivier Nakache și Éric Toledano, și comedia SF „Imperiul” în regia lui Bruno Dumont.

Pentru a onora talentele cinematografice din Banat, această ediție readuce secțiunea „Filme bănățene”. Publicul poate vedea documentarele “Apă şi talpă” (2024) de Mircea Gherase şi Lucian Mircu şi “Un mal rebel” de Bogdan Puşlenghea, filmul de ficţiune “Clara” (2023) de Sabin Dorohoi, prezentat în premieră în România, şi alte opt scurtmetraje. Ecranizările sunt urmate și de o discuție cu echipele care au realizat filmele.

O altă secțiune este dedicată regizoarei maghiare Judit Elek. Trei dintre cele mai cunoscute filme ale sale, „Doamna din Constantinopol” (1969), „Poate mâine” (1980) şi „Ziua Mariei” (1984), pot fi vizionate la Cinema Victoria.

Filme din Bulgaria, Germania, Polonia, Serbia, Israel și Turcia concurează pentru trofeul Ceau, Cinema! „Răzvan Georgescu” și pentru Premiul Publicului. Trofeul Ceau, Cinema! „Răzvan Georgescu” are o valoare de 1.000 de euro, iar Premiul Publicului este de 500 de euro.

Actriţele Ilinca Manolache şi Olga Török şi regizorul Adrian Sitaru sunt cei care alcătuiesc juriul din acest an. Câteva titluri din cadrul competiției sunt „Clasa muncitoare merge în iad!”, „Rana îndoielii” și „O altă viață decât a mea”.

În categoria proiecțiilor speciale se pot viziona filmul coreean „Parazit”, câștigătorul Oscarului pentru cel mai bun film în 2020, filmul cehoslovac din 1970 „Urechea” și filmul românesc „Săptămâna mare”.

Alte secțiuni sunt Doc-minică, cu cele mai importante documentare ale anului, Ceau Junior!, cu filme destinate copiilor, urmate de un atelier de creație și seria de filme gratuite și în aer liber în Piața Traian.

Dintre cele trei expoziții prezentate, una dintre ele va ilustra case din filme celebre, realizate de artista bulgară Boryana Ilieva. Vernisajul expoziţiei va avea loc miercuri, 17 iulie, de la ora 17.30, în prezenţa artistei, înaintea galei de deschidere a Ceau, Cinema!

Celelalte două expoziții sunt „Secvențe”, care va conține peste 50 de afișe cu filme românești din anii `70-`80 și „Ceau, Cinema! pe numărate”, o expoziție interactivă realizată de trei studenți care fac parte din echipa festivalului.

Expoziţia „Secvențe” a fost deschisă la 10 iulie şi poate fi vizitată până pe 8 august la galeria Pygmalion. „Ceau, Cinema! pe numărate” este prezentă pe holul Cinema Victoria.Vernisajul va avea loc joi, 18 iulie, la ora 16:30 și poate fi vizitată joi, 18 iulie – vineri, 19 iulie, între orele 16-21.30 și de sâmbătă, 20 iulie – duminică, 21 iulie, între 14-21.30.

PROGRAM

Miercuri, 17 iulie, Cinema Timiș

  • 17:30 – Vernisajul expoziţiei Case din filme
  • 19 – GALA DE DESCHIDERE & FOCUS FRANŢA: Extrasezon

Joi, 18 iulie

Cinema Victoria

  • 16.30 – Vernisajul expoziţiei Ceau, Cinema!, pe numărate
  • 17 – Rana îndoielii
  • 19 – Doamna din Constantinopol
  • 21 – O altă viaţă decât a mea

Cinema Timiș

  • 18 – Expoziții: Cum se reconstituie casele din filme
  • 19 – Clara

Grădina de vară Capitol

  • 22 – Al doilea act

Piața Traian

  • 21 – Animaţii de scurtmetraj pentru copii (1)
  • 21:45 – Frunze căzătoare

Vineri, 19 iulie

Cinema Victoria

  • 17 – Ivo
  • 19:15 – Poate mâine
  • 21:30 – Clasa muncitoare merge în Iad

Cinema Timiș

  • 16:30 – Parazit
  • 19:15 – Apă şi talpă

Grădina de vară Capitol

  • 22 – Imperiul

Piața Traian

  • 21 – Animaţii de scurtmetraj pentru copii (2)
  • 21:45 – Un an dificil

Sâmbătă, 20 iulie

Faber

  • 11 – Mic-dejun cu juriul şi invitaţii
  • 13 – Discuţie despre actorie, social media şi activism

Cinema Victoria

  • 13 – Dounia și prințesa din Aleppo
  • 15 – Lecţiile Blagăi
  • 17:30 – Soldatul care dispare
  • 19:30

Perfect Two

Sentimental Stories

Două vorbe, trei minciuni

Mistreţul cu colţi de argint

Claudia (Working Title)

Aprindem o lumânare când se ia curentu’

Circ

Still Life

  • 22.30 – Yannick

Cinema Timiș

  • 16 – Urechea
  • 18 – Săptămâna Mare

Grădina de vară Capitol

  • 21:45 – Noi să fim sănătoşi

Piața Traian

  • 21 – Animaţii de scurtmetraj pentru copii (3)
  • 21:45 – Un viitor luminos

Duminică, 21 iulie

Faber

  • 11 – Animaţii de scurtmetraj pentru copii
  • 12 – Timişoara la Cutie – Atelier de creaţie pentru copii

Cinema Victoria

  • 13 – Horia
  • 15 – Favoriten
  • 17:30 – Interceptat
  • 19:30 – Ziua Mariei

Cinema Timiș

  • 16:30 – Sacrificiul
  • 19:30 – Un mal rebel

Grădina de vară Capitol

  • 22- Daaaaaali!

Piața Traian

  • 21 – Animaţii de scurtmetraj pentru copii (4)
  • 21:45 – Film surpriză

Ceau, Cinema! este organizat de Asociaţia Pelicula Culturală și are ca partener internațional festivalul transfrontalier de film Tribute to a Vision din Nova Gorica, oraş sloven de la graniţa cu Italia, care va deţine în 2025 titlul de Capitală Europeană a Culturii.

Proiectul face parte din Programul cultural național „Timișoara – Capitală Europeană a Culturii în anul 2023” și este finanțat prin programul Legacy Timișoara 2023, derulat de Centrul de Proiecte al Municipiului Timișoara, cu sume alocate de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Culturii.

Trimite articolul

X
Taguri:
ceau cinema
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    FOTO. Amenzi pentru necurățarea zăpezii și a țurțurilor. Poliția Locală Timișoara avertizează proprietarii de imobile
    2
    Fată de 16 ani agresată în centrul de plasament din Găvojdia de un coleg
    3
    Taxa de 25 de lei pe colete, subiect de fake-news. Explicații de la Ministerul Finanțelor
    4
    Tânără rănită după ce mașina în care se afla a intrat într-un stâlp, în Sânnicolau Mare
    5
    Hoț prins înainte să vândă prada: prejudiciu de 20.000 de euro recuperat la Timișoara
    6
    Ziua Culturii Naționale la Timișoara: tinerii descoperă poezia lui Eminescu
    7
    Primăria Timișoara recomandă plata online a impozitelor. Pune la dispoziție și o nouă modalitate
    8
    Vino cu cățelul tău la un workshop de dresaj canin, în acest weekend, la Timișoara
    9
    Sâmbătă are loc „Marea Descrăciuneală” la Iulius Town, iar tu poți pleca acasă cu una dintre decorațiunile LED din brad
    10
    „Comedie din greșeală”, despre frica de ridicol, la Timișoara

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    Anunţ public privind depunerea solicitării de emitere a acordului de mediu

    România

    Taxa de 25 de lei pe colete, subiect de fake-news. Explicații de la Ministerul Finanțelor

    Capitală Culturală

    FOTO. Mitologii ale viitorului, desenate în grafit și culoare. Florin Drăgoi expune „Future Tribes” la Timișoara

    Ştiri din Timiș

    Alfred Simonis, despre situația de la Muzeul Satului Bănățean: „Cine e nemulțumit de muncă și disciplină să se ducă în altă parte”

    Ştiri din Timiș

    Piese esențiale pentru garderoba masculină: cum alegi stratul potrivit pentru orice sezon

    Sănătate

    Inteligența artificială, tot mai importantă în oftalmologie. Diagnostice mai rapide și tratamente personalizate la Spitalul CFR Timișoara

    Capitală Culturală

    Zeii Vienei prind viață la Timișoara. Ultima mare călătorie artistică a lui Christine de Grancy

    Ştiri din Timiș

    Alfred Simonis anunță un nou centru comunitar la Giroc, pe terenul fostei unități militare

    Ştiri din Timiș

    Din cauza presiunilor, asociația Kenosis care ajută comunitatea romă renunță la spațiul din Victoriei

    România

    Încă o victimă: dansul contemporan. Comunitatea coregrafică cere Ministerului Culturii mai mult decât promisiuni
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici