Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Zeci de amenzi pentru firmele care au spart orasul pentru a duce cablurile in subteran

Zeci de amenzi pentru firmele care au spart orasul pentru a duce cablurile in subteran

la 8 July 2014 18:21 Reactualizat la: 8 July 2014 21:49
8 July 2014 18:21 Reactualizat la: 8 July 2014 21:49
Reprezentanții Primăriei Timișoara au anunțat că firmele care au spart orașul pentru a duce în subteran rețelele de telecomunicații au plătit până acum amenzi de aproximativ 20.000 de lei, pentru diferite nereguli: materiale depozitate pe spațiile verzi, lucrări nesemnalizate, nerefacerea carosabilului sau a trotuarelor afectate de lucrări.
Scris de A.S. - Reprezentanții Primăriei Timișoara au anunțat că firmele care au spart orașul pentru a duce în subteran rețelele de telecomunicații au plătit până acum amenzi de aproximativ 20.000 de lei, pentru diferite nereguli: materiale depozitate pe spațiile verzi, lucrări nesemnalizate, nerefacerea carosabilului sau a trotuarelor afectate de lucrări.

Trimite articolul

X

Muncitorii care execută astfel de lucrări în subteran au cauzat probleme și luna trecută, când au reușit să spargă o conductă și au lăsat blocuri întregi fără apă.
Una dintre conductele principale care alimentează cu apă cartierele Calea Lipovei și Ion Ionescu de la Brad a fost avariată atunci, în timpul lucrărilor de introducere în subteran a cablurilor de telecomunicații, o lucrare executată de muncitorii de la firma Forgex Instal pentru compania RCS&RDS, afirmau reprezentanții Aquatim.

Autoritățile locale au constatat diverse nereguli. Reprezentanții Direcției de Mediu a primăriei spun că au fost aplicate 20 de amenzi până acum în cazul firmelor care execută astfel de lucrări, sumele încasate fiind de aproximativ 20.000 de lei.

„Se lucrează cu mai multe firme, pe fiecare tronson este altă firmă. Amenzile le-au luat firmele care execută lucrările, dar au venit cu reprezentatul legal. Vorbesc de RDS. Amenzile sunt pentru modul în care au lucrat, pentru faptul că materialul rezultat din excavație a fost pus pe materialul dendrologic, pe arbori, că n-a fost pus pe o folie pentru a proteja zona verde, nu s-au depozitat materialele containerizat”, a explicat şeful Direcţiei de Mediu, Adrian Bere.

Primarul Nicolae Robu a reclamat faptul că lucrările nu au fost semnalizate corespunzător.
„În unele locuri nu au luat măsuri de protecție, ca să nu se accidenteze cetățenii. Au fost și situații în care s-a săpat pur și simplu fără să se pună vreun paravan, fără să se restricționeze accesul, astfel încât unele persoane chiar s-au accidentat. Trotuarele se refac când este gata lucrarea, ele vor trebui să arate ca înainte de a se săpa…”, a afirmat Robu.

Şi reprezentanţii Direcţiei Tehnice a municipalităţii spun că s-au aplicat sancţiuni în cazul firmelor respective, pentru că nu s-au refăcut corespunzător şi la termen trotuarele sau drumurile sparte afectate de lucrări.
Îngroparea cablurilor va continua, mai ales că operatorii de servicii de date şi voce sunt obligaţi, printr-o hotărâre de consiliu local, să ducă în subteran reţelele.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
amenzi ,
cabluri ,
primarie ,
rds ,
subteran
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Echipa CSH din Timișoara, premiată la Campionatul Mondial de Robotică din SUA. România, rezultate remarcabile la nivel global
    2
    Dr. Claudia Borza, medic primar explorări funcționale, despre investigațiile care ajută la depistarea bolilor inimii, creierului, nervilor și plămânilor
    3
    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări
    4
    Salonul Premianților revine la Timișoara cu artă contemporană de top, într-o ediție de referință
    5
    Cursă contracronometru pentru viață. O tânără din Moșnița Nouă are nevoie urgentă de ajutor pentru tratament în Germania
    6
    Nu vă îngrijorați: este doar un exercițiu. Simulare de colet suspect, focuri de armă și restricții de trafic în centrul Lugojului
    7
    Studenții și masteranzii pot aplica la internshipul „Rising Stars at IULIUS”
    8
    Concert de jazz simfonic cu Teodora Brody în Grădina Fila
    9
    Podul de Fier din Lugoj se închide complet. Restricții pentru pietoni și șoferi începând din 7 mai
    10
    FOTO. Șanse la un nou început: poveștile celor adăpostiți la Complexul „Sfântul Francisc” din Timișoara

    Cele mai noi știri

    România

    George Simion: AUR nu votează Guvernul Veștea fără clarificări din partea președintelui Nicușor Dan

    Mapamond

    Clive Davis, legenda industriei muzicale care a lansat carierele lui Whitney Houston și Alicia Keys, a murit la 94 de ani

    Ştiri din Timiș

    UPDATE. Cod portocaliu de furtuni în Timiș. ISU a activat grupa operativă și au fost trimise mesaje RO-ALERT

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări

    Capitală Culturală

    Ziua Timișoarei: Marija Šerifović, Monica Anghel, Nico, Andreea Voica și alți artiști urcă pe scenă

    Capitală Culturală

    Teatrul Maghiar din Timișoara încheie stagiunea cu premiera „Festen”

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Demolări cu iz politic pe strada Lacului. Primăria pune la pământ construcțiile ridicate de „Matteo”

    Capitală Culturală

    O primă audiție națională încheie stagiunea Filarmonicii Banatul

    Ştiri din Timiș

    VIDEO. Flight Festival 2026: 90.000 de oameni, trei zile și un final cu ploaie

    Capitală Culturală

    Irina Rimes, Satoshi și Dora Gaitanovici completează line-upul la Ziua Timișoarei
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici