Victorie cu emotii pentru ASU Politehnica in deplasarea de la Jimbolia

© TION - Victorie cu emotii pentru ASU Politehnica in deplasarea de la Jimbolia
Deşi au avut un joc chiar reuşit cei de la formaţia Marcel Băban Jimbolia nu au reuşit să câştige meciul cu ASU Poli de pe teren propriu. Timişorenii s-au impus cu 3 – 2 şi se pot declara mulţumiţi cu scorul dacă avem în vedere pressingul de final al jimbolienilor.

Prima repriză a fost una mai reuşită pentru cei de la ASU Politehnica, ei dominând jocul din teren. Deschiderea scorului a apărut destul de târziu, în minutul 39, atunci când Gavriluţă a fructificat cu capul un corner executat de Ilie. La pauză s-a intrat cu 1 – 0.

Ghinescu a avut succes în minutul 63, după ce portarul gazdelor a respins aiurea în faţă un şut al lui Ionaş. Călin Stan a vrut să arate că Jimbolia nu a cedat total iniţiativa şi a înscris în minutul 83. ASU Poli a primit la nici două minute un penalty, destul de uşor acordat, iar Popoviciu a înscris. Jocul părea rezolvat, dar Denis Băban a înscris dintr-o lovitură liberă pentru 3 – 2. Pe final de partidă gazdele au fost prezenţi în atac chiar şi cu portarul şi au presat la maxim poarta lui Burtic. Şeful jimbolienilor, Marcel Băban, a acuzat neacordarea unui penalty. Meciul s-a terminat cu 3 – 2 pentru gazde şi ASU Politehnica trece pe doi, după ce Dumbrăviţa a făcut golaveraj, 6 – 0, cu Girocul.