Tion

Tion

  • Ştiri
    • Ştiri Timiș
    • Lugoj
    • Știri naționale
    • Stiri internaţionale
    • Eveniment
    • Sănătate
    • Dialoguri Sănătoase
    • Sport
    • Târg imobiliar
  • Timp liber
    • Cultură
    • Cinema
    • Horoscop
  • ANGAJĂRI
  • MICA PUBLICITATE
    • IMOBILIARE
      • Imobiliare Vanzari – Garsoniere
      • Imobiliare Vanzari – o camera
      • Imobiliare Vanzari – 2 camere
      • Imobiliare Vanzari – 3 camere
      • Imobiliare Vanzari – 4 camere
      • Imobiliare Vanzari – Case
      • Imobiliare Vanzari – Terenuri
      • Imobiliare Vanzari – Spatii comerciale
      • Imobiliare Inchirieri – Garsoniere
      • Imobiliare Inchirieri – o camera
      • Imobiliare Inchirieri – 2 camere
      • Imobiliare Inchirieri – 3 camere
      • Imobiliare Inchirieri – Case
      • Imobiliare Inchirieri – Spatii comerciale
    • PRESTĂRI SERVICII
    • CONSTRUCȚII
    • AUTO
    • DIVERSE
  • UTILE
  • VIDEO
  • Azi în Timișoara
  • Cariere de Poveste
  • Agenda
  • Lugoj
  • Podcast
  • Dialoguri Sănătoase
Select Page


Tion
Ştiri din Timiș
Firmele care muta cablurile in subteran, obligate sa plateasca distrugerea spatiilor verzi

Firmele care muta cablurile in subteran, obligate sa plateasca distrugerea spatiilor verzi

la 15 September 2015 17:51

Firmele care muta cablurile in subteran, obligate sa plateasca distrugerea spatiilor verzi

<p>TION: Firmele care muta cablurile in subteran, obligate sa plateasca distrugerea spatiilor verzi</p>
15 September 2015 17:51
Modul în care lucrează unele dintre firmele ce duc în subteran reţelele de telecomunicaţii, care îngroapă diferite cabluri şi lasă dezastru în urma lor, a ajuns şi la urechile reprezentanţilor Primăriei Timişoara, care au trecut la amenzi. Autorităţile încearcă să oblige societăţile să plătească inclusiv spaţiile verzi pe care le-au distrus în urma intervenţiilor făcute: să suporte pagubele provocate.
Scris de Alina Strugariu - Modul în care lucrează unele dintre firmele ce duc în subteran reţelele de telecomunicaţii, care îngroapă diferite cabluri şi lasă dezastru în urma lor, a ajuns şi la urechile reprezentanţilor Primăriei Timişoara, care au trecut la amenzi. Autorităţile încearcă să oblige societăţile să plătească inclusiv spaţiile verzi pe care le-au distrus în urma intervenţiilor făcute: să suporte pagubele provocate.

Trimite articolul

X

Oficialii Primăriei Timişoara susţin că au fost aplicate zeci de amenzi în cazul firmelor care se ocupă de ducerea în subteran a cablurilor.

Plângeri legate de modul de lucru al firmelor care duc în subteran reţelele de telecomunicaţii au existat încă de anul trecut: materiale depozitate pe spațiile verzi, lucrări semnalizate prost sau nesemnalizate, trotuare sparte şi lăsate aşa săptămâni în şir şi lista neregulilor sesizate ar putea continua.

„În continuare sunt foarte nemulţumit, aşa cum sunt nemulţumiţi timişorenii, de modul în care lucrează în oraş firmele contractate de operatorii de diverse cabluri la ducerea în subteran a cablurilor. Direcţia de Mediu a făcut verificări pe teren, au fost aplicate 29 de amenzi contravenţionale, în valoare totală de 72.500 de lei, şi s-au aplicat sancţiuni reprezentând contravaloarea spaţiilor verzi şi a materialului dendrofloricol afectat în valoare de 266.204 lei. Sunt două lucruri: pe de o parte amenda şi pe de altă parte acoperirea pagubelor provocate prin aceste lucrări”, a explicat, marţi, primarul Nicolae Robu.

Întrebat dacă aceste amenzi au fost şi achitate, edilul a afirmat că nu deţine încă o situaţie cu privire la plăţi.

„Nu avem acum o situaţie, eu sper să le plătească cu toţii. În România se întâmplă de multe ori ca amenzile să nu fie plătite, se contestă, durează mult judecată, se ajunge la prescrieri şamd.”, a replicat Robu.

Primarul a cerut firmelor care execută astfel de lucrări în oraş să lucreze în aşa fel încât să producă perturbări cât se poate de puţin, să lucreze „îngrijit”, astfel încât să nu producă mizerie pe o arie largă, să nu afecteze spaţiile verzi din jur şi să semnalizeze corespunzător şantierele, ca să nu se accidenteze lumea.

Operatorii de servicii de date şi voce sunt obligaţi, printr-o hotărâre de consiliu local, să ducă în subteran reţelele de pe străzile Timişoarei. Ar fi trebui să facă asta până în 2012, acum au început să se conformeze…

Alte articole pe aceeași temă:

Vin, sparg si nu-i mai vede nimeni – trotuare refacute anul trecut, sparte acum, in Lipovei

Trimite articolul

X
Taguri:
amenzi firme primaria timisoara ,
cabluri amenzi firme primaria timsoara ,
cabluri subteran timisoara
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Cinema Victoria readuce pe ecranele din Timișoara Trilogia „Before", povestea de dragoste pe parcursul a 18 ani
    2
    „Nu ne intimidează această manevră”. USR rămâne alături de premier, în ciuda moțiunii de cenzură PSD-AUR
    3
    Schimbul de Gardă revine în Timișoara și istoria prinde din nou viață în Piața Unirii
    4
    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări
    5
    Și-a vândut casa pentru 13 kilograme de canabis. Afacerea de 30.000 de euro s-a terminat la poliție
    6
    Prima demisie din PSD după colaborarea cu AUR vine de la senatoarea Victoria Stoiciu
    7
    Patru răniți într-un accident pe A1, în zona Belinț
    8
    Patru albanezi, intrați ilegal în țară, opriți înainte să-și continue drumul
    9
    Trafic restricționat în Timișoara. Se fac lucrări la rețeaua de gaz și la stadionul „Eroii Timișoarei”
    10
    Tion vă întreabă: Doriți să treacă moțiunea de cenzură depusă de PSD și AUR împotriva actualului Guvern?

    Cele mai noi știri

    Ştiri din Timiș

    UPDATE. Cod portocaliu de furtuni în Timiș. ISU a activat grupa operativă și au fost trimise mesaje RO-ALERT

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Giroc va avea o nouă grădiniță modernă pentru 160 de copii. La cea veche s-au făcut lucrări

    Capitală Culturală

    Ziua Timișoarei: Marija Šerifović, Monica Anghel, Nico, Andreea Voica și alți artiști urcă pe scenă

    Capitală Culturală

    Teatrul Maghiar din Timișoara încheie stagiunea cu premiera „Festen”

    Ştiri din Timiș

    FOTO. Demolări cu iz politic pe strada Lacului. Primăria pune la pământ construcțiile ridicate de „Matteo”

    Capitală Culturală

    O primă audiție națională încheie stagiunea Filarmonicii Banatul

    Ştiri din Timiș

    VIDEO. Flight Festival 2026: 90.000 de oameni, trei zile și un final cu ploaie

    Capitală Culturală

    Irina Rimes, Satoshi și Dora Gaitanovici completează line-upul la Ziua Timișoarei

    Ştiri din Timiș

    VIDEO. Modernizarea căii ferate Lugoj – Timișoara, gata pe trei sferturi

    Ştiri din Timiș

    Avertisment pentru angajatori. Apa, pauzele și programul adaptat sunt obligatorii în perioadele cu temperaturi extreme
    • Servicii
      • Redactia
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Politica de confidentialitate
      • Regulament postare și moderare comentarii

    Timiș Online

    ISSN 3008-2323

    ISSN-L 3008-2323

    Tion.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.

    Pentru detalii apasati aici